Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IAEA Rusya ve Ukrayna’yı Suçladı: Ateşle Oynuyorsunuz!

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik saldırıların en kısa sürede durdurulması için uyarıda bulundu. Detaylar haberde;
IAEA Rusya ve Ukrayna’yı Suçladı: Ateşle Oynuyorsunuz!
Yorum

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’nin dün akşam ve bugün şiddetli bir şekilde bombalandığını açıkladı. Bu tür patlamaların büyük bir nükleer felaket riski taşıdığına ve acil önlemlere ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

Avrupa’nın en büyük nükleer santraline yönelik bahsi geçen saldırının IAEA genel merkezine bildirildiği ve ekibin patlamaların bir kısmına şahit olduğu paylaşıldı. Zaporijya Nükleer Santrali’nin sahasındaki bina, sistem ve ekipmanlarda hasarların bulunduğu açıklandı.

Nükleer Saldırılarda Can Kaybı Bildirilmedi

Ancak söz konusu patlamaların şimdiye kadar nükleer güvenlik açısından kritik bir duruma sebebiyet vermediği belirtildi. Can kaybının da bildirilmediği söylenirken, IAEA uzmanlarının saha yönetimiyle temas halinde olduğu ve durumun değerlendirilip raporlandığına işaret edildi.

Dün ve bu sabah IAEA ekibine gelen haberlerin son derece rahatsız edici olduğunu vurgulayan Grossi, bunun nükleer santral sahasında kesinlikle kabul edilemez boyuttaki patlamalar olduğunu bildirdi. Saldırıları gerçekleştirenlere atıfta bulunarak, derhal durmaları gerektiğini savundu.

En Kısa Sürede Nükleer Güvenlik Anlaşmasına Yapılmalı

Grossi, “Daha önce defalarca söylediğim gibi ateşle oynuyorsun!” diyerek uyarıda bulundu. Nükleer santral çevresinde en kısa sürede emniyetin sağlanması ve nükleer güvenlik anlaşmasına varılması gerektiğinin altını çizdi. Anlaşmanın uygulanmasının gerekliliği konusunda acil çağrısını da yineledi.

Son aylarda güvenlik bölgesinin kurulması için Ukrayna ve Rusya ile yoğun istişareler yapıldığını da açıklayan Grossi, ancak şu ana kadar bir anlaşmanın sağlanamadığını ekledi.

Grossi, “Bu bölge gerçek olana kadar pes etmeyeceğim. Devam eden bariz bombardımanın da gösterdiği gibi, buna her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu