Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hyundai Pil Üretimi için Amerika’da Fabrika Kuruyor

Hyundai Motor Grubu ve LG, elektrikli otomobillere pil üretmek amacıyla milyar dolarlık yatırım yaparak ABD'de fabrika kurmak için anlaştı.
Hyundai Pil Üretimi için Amerika’da Fabrika Kuruyor
HABER GİRİŞ

Güney Kore merkezli çok uluslu otomotiv firması Hyundai yaptığı açıklamayla elektrifikasyonda hedeflediği liderliğe ulaşmak için Amerika’da pil fabrikası kurduğunu bildirdi. Açıklamada, Hyundai Motor Grubu ve LG Energy Solution’un (LGES) Amerika’da EV pil hücresi üretimi için ortak girişime imza attığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada Hyundai Motor Grubu ile LGES’nin elektrikli otomobil pillerini üretmek ve grubun Kuzey Amerika’daki elektrifikasyon stratejisini hızlandırmak için fabrikaya önem verdiği belirtildi.

Söz konusu fabrika için ortakların 4,3 milyar doların üzerinde yatırım yaptığı vurgulanırken, iki ordağın da yüzde 50’şer eşit hisseye sahip olacağına işaret edildi.

Fabrika 2025 Yılının Sonunda Üretime Başlayacak

Yeni ortak girişimin yıllık üretim kapasitesinin 30 Gigawatt saat (GWh) olduğu ve yılda 300 bin EV üretimini destekleyebileceği paylaşıldı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde tesisin, şu anda yapım aşamasında olduğu ve Hyundai Motor Grubu Metaplant America’nın yanındaki Georgia, Bryan County’de kurulu olacağını bildirdi. Fabrikanın en erken 2025 yılının sonunda pil üretimine başlamayacağı öngörülüyor.

GCM Yatırım Banner

Tesisteki hücreleri kullanarak pil paketlerini bir araya getirecek olan Hyundai Mobis, ardından paketlerin Hyundai ve Genesis EV modellerinin üretimi için grubun Amerika’daki üretim tesislerine tedarik edileceği ifade edildi.

Yeni tesis ile bölgede istikrarlı pil arzı oluşturmaya yardımcı olunacağı ayrıca markanın Amerika pazarında artan EV talebine hızlı yanıt vermesine olanak tanıyacağı vurgulandı.

AA haberinde Hyundai Motor Grubu ve LG’nin, elektrifikasyondaki iş birliğine devam ederek ortaklık bağlarını güçlendirmeyi hedeflediğinin bilgisini verdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.