Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hummer 2021 Yılında Elektrikli Bir Araç Markası Olarak Geri Dönüyor!

Amerikan Hummer, sahibi General Motors tarafından elektrikli araç markasına dönüştürülüyor. EV araç olarak SUV ve pick-up yönünde ilerlenecek.
Hummer 2021 Yılında Elektrikli Bir Araç Markası Olarak Geri Dönüyor!
HABER GİRİŞ

1992 yılında AM General‘in bir markası olarak hayatına devam ederken General Motors’un satın almasıyla askeri Humvee’ye dayanan bir sivil Hummer H1 ortaya çıktı. Marka dünya çapında oldukça ilgi gördü ve sağlamlığın araçlardaki terimi oldu. SUV’ların aşırı canlandığı dönemlerde Hummer için işler iyi gitmiyordu. Şekil değiştirmesine de gerek yoktu çünkü insanlar onun bu tiplemesini seviyorlardı.

2000’li yılların başlarında GM daha fazla dayanamadı ve Çinli firmaya Hummer’ı satmaya çalıştı ancak olmadı. O yüzden de bantları durduruldu. GM’nin yıllar boyunca üzerindeki yük olan Opel’i PSA’ya sattıktan sonra toparlanan Amerikalı şirket, 2021 yılı için Hummer markasına hazırlıklarına başladı!

21. yüzyıl araç modellerine göre hareket etmek isteyen GM, Hummer’ı farklı işleyişte tekrar hayat verecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Reuters‘in yer verdiği haberde, General Motors Hummer adını elektrikli SUV ve pick-up modellerine verecek. Normal bir Hummer geliştirmesine milyon dolarlar yatırıp zarar etmek yerine firmayı kapatıp daha az masraflı elektrikli olarak piyasaya çıkartılacak olması, akıllıca bir bekleme olmuş.

Elektrikli Hummer modellerinin Detroit-Hamtramck fabrikasına alınacağı ve üretimin 2021 yılında başlanacağı söyleniyor. GM bu yeniden başlama ve dönüşüm için fabrikasına 3 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını duyuruldu.

Hummer’in elektrikli SUV ve pick-up modelleriyle ünlenen Rivian’ın izinden gideceğini düşünüyoruz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yeni nesil Hummer hakkında bilinen çok az şey var. Bize göre son bırakıldığı tasarımlara devam edilerek, ikonik duruş biçimi bozulmayacak. Öndeki Jeep benzeri dik çubuklu ızgarası durabilir ancak arka kısmı kapatılarak!

GCM Yatırım Banner

Aracın yüksek sürüş açısı değişmeden birkaç kozmetik yenilikle gösterileceğini düşünüyoruz. Kaynağa göre de “BT1 elektrikli kamyon/SUV programı”nın yürütüleceğini aktardı.

Üretilecek elektrikli yeni Hummer’lar da konfor premium düzeyde olacak. Yeni başlangıç SUV ve pick-uplarında basit parça prensibi devam ettirilse de dijital ekran yönünden gerekli takviyeler olacaktır. Daha özenli ve sürücü odaklı bir Hummer kabini bekliyoruz.

GM, Hummer ile birlikte diğer markalarına da hazırlıklar yapacağı bildirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Elektrikli araç programında GM sadece Hummer’a bel bağlamıyor. 2023’te Cadillac’tan da bir model geleceği ve elektrikli bir GMC aracının da üretim içerisinde olacağı aktarıldı. Bunların Hummer için oluşturulan alt yapıyı diğer markalarla kullanma meselesi olabileceğini düşünüyoruz.

SUV zaten olağan bir şey. Asıl GM, Hummer’ın pick-up modeliyle işleri daha fazla yürütmek istiyor. 2022 gibi düşülen EV kamyonet fikrinin tamamlanması ardından, General Motors Ford F-150 Raptor’a benzer ultra güçlü, devasa pilli bir aracın da olacağı notları arasına almış.

Fiyat konusu sonradan biraz can sıkabilir gibi! BT1 araçlarının özel kaykay platformunu kullanacağı ve bir analist de Hummer fiyatlarının 90.000 dolardan aşağıda olmayacak dedi. Başında pahalı ve lüks SUV’ların özel yüzü olan Hummer’ı bu ünvandan düşürmemek için GM bu yönde ilerleyebilir.

2021 yılında Amerikan Hummer’ın yeniden hayata kazandırılıp üzerine bir de elektrikli olarak üretilecek olması, güzel bir planlama olmuş. GM, Ar-Ge gibi pahalı süreçlerinde daha az maliyetlerini bilerek giriştiği yeni nesil Hummer işinden karlı çıkabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.