Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hükümetten Art Arda Batı’ya Tepki Açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, dünyanın Gazze'de yaşananlara gözlerini kapattığını söylerken Batı'nın insan hakları kavramını istismar ettiğini belirtti. Detaylar;
Hükümetten Art Arda Batı’ya Tepki Açıklaması
HABER GİRİŞ

Türk hükümet yetkililerinin Gazze’de yaşanan insanlık dramına dair tepki açıklamaları art arda geliyor. Adalet Bakanı Tunç, modern dünya ülke ve kuruluşlarının Gazze’de yaşananlara gözlerini kapattığını ve Batı’nın insan hakları kavramını açıkça istismar ettiğini belirtti.

Tunç, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nca (TİHEK) düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılı’nda Türkiye’de İnsan Hakları Sempozyumu'”nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türk milletinin geleneklerinin ve inançlarının temelinde insan öğesinin bulunduğunu söylerken insan haklarını korumanın, inancın yanı sıra hukukun bir gereği olduğunu belirtti.

Tunç: Gazze’de İnsan Hakları Nerede?

Batı dünyası için insan hakları kurallarının adeta kan ile yazıldığı benzetmesini yapan Tunç, günümüz dünyasında Gazze’de yaşananların bunun en bariz örneği olduğunu söyledi. “1917 yılına dek ecdadımızın özenle koruduğu, her dinden insanın barış ve esenlik içerisinde yaşadığı Filistin, maalesef günümüzde gözyaşıyla, kanla, zulümle yıkanmaktadır.” ifadesini kullandı.

Filistin’de yaşayanların, yaşam hakkından mülkiyet hakkına kadar insan haklarının en ağır biçimiyle ihlal edildiği bir tabloyla yıllarca mücadele ettiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

“Gazze’de insan hakları nerede?” sorusunu soran Bakan, İsrail’in 7 Ekim tarihinden bu yana acımasızca sürdürdüğü saldırıların artık insan hakları ihlallerinin çok ötesine geçtiğinin altını çizdi.

Abluka süresince Gazze Şeridi’ne elektrik ve su verilmemesinin insan haklarına, insanların Mescid-i Aksa’ya girmesinin engellenmesinin din ve vicdan özgürlüğüne, haksız yere gözaltı ve tutuklamaların özgürlük ve güvenlik hakkına aykırı göstergeler olduğu bilgisini verdi.

Bakan Tunç Gazze Açıklamaları
Kaynak: X / @yilmaztunc

Haksız bir şekilde gözaltına alınan Filistinli insanların dünyanın gözü önünde işkencelere uğramasının işkence yasağının, insanların yıllarca mallarına el konulup yerlerinden edilmesinin mülkiyet hakkının, Filistin’e destek yürüyüşlerine müdahalelerin toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkının es geçilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Batı dünyasında İsrail’e tepki gösteren ve Filistin’e destek açıklaması yapanların lince maruz kalmasının ifade hürriyetine karşı çıkılmasının göstergesi olduğunu söylerken “En önemlisi, masum siviller, bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar dünyanın gözü önünde katlediliyor. Diğer tüm hakların temeli olan yaşam hakkı nerede?” sorusuyla sözlerini sürdürdü.

Bakan’dan Batılı Devletlere İkiyüzlülük Nitelemesi

Batılı ülkelerin Gazze’de devam eden insanlık dramına ve yaşananlara gözlerini kapatmasının Batı’nın insan hakları kavramını istismar ettiğini ve işine geldiği gibi kullandığını tüm çıplaklığıyla gösterdiğini, bunun ikiyüzlülük olduğunu sözlerine ekledi.

Uluslararası insan hakları kuruluşlarının yaşananlara tepkisiz kaldığından da bahsederken bu nedenle başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere, uluslararası mekanizmalar için reforma ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Bakan Tunç, Filistin’de sürmekte olan zulüm, işkence ve işgal politikalarının bir an önce sonlandırılması mesajını ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.