Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Huawei 2022’de Gelirinin Sabit Kalmasını Bekliyor

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, yıllık gelirlerinin sabit kalmasını bekliyor. Şirketin CEO'su ABD yaptırımlarının etkisinin azaldığını söyledi.
Huawei 2022’de Gelirinin Sabit Kalmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Çin’in en büyük telekomünikasyon ve teknoloji şirketlerinden Huawei, yılın son günlerinde gelir durumuna dair tahminini açıkladı. Şirket 2022 gelirinin sabit kalmasını beklediğini ve ABD yaptırımları nedeniyle satışlarındaki düşüşün durma noktasına geldiğini bildirdi.

Satışların yalnızca yüzde 0,02 oranında artmasına rağmen, dönüşümlü başkan Eric Xu, “ABD kısıtlamaları artık yeni normalimiz ve her zamanki gibi işimize geri döndük.” açıklamasında bulundu.

Xu’ya göre bu yılki gelirin 91,53 milyar dolar olması bekleniyor. Bu, gelirin 636,8 milyar yuan’a ulaştığı ve ABD’nin şirkete yönelik yaptırımlarının yürürlüğe girmesiyle birlikte satışların yıllık yüzde 30 düştüğü 2021 yılına göre küçük bir artışı temsil ediyor.

2022 geliri, şirketin 2019’daki 122 milyar dolarlık rekorunun hâlâ çok altı seviyelerde bulunuyor. O sırada şirket, dünyanın en iyi Android akıllı telefon satıcısı olarak zirvedeydi.

ABD’nin 2019’daki Trump yönetimi, şirketin yeni akıllı telefonları için diğer kritik ABD menşeli teknolojilerin yanı sıra Google’ın Android servislerini kullanmasını engellemişti. Buna neden olarak ulusal güvenlik endişelerini gerekçe gösterilmişti.

GCM Yatırım Banner

ABD hükümeti Huawei’ni Çin hükümeti için casusluk faaliyetlerinde bulunmakça suçluyordu. Yaptırımlar, cep telefonu satışlarında büyük düşüş yaşanmasına neden oldu. Huawei akıllı telefon pazarında büyük bir kayıp yaşadı.

Şirket, ağ ekipmanı ve bulut bölümleri aracılığıyla gelir elde etmeye devam ediyor ve elektrikli araç (EV) sektörüne istikrarlı bir şekilde yatırım yapıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın