Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC’nin Dolar Tahmini TCMB Beklentisinin Altında

Seçimlerden sonra dolar kurunda baskının hafifletileceği beklentileri gündemde yer alırken, HSBC'den beklentileri boşluğa düşüren TL tahmini geldi.
HSBC’nin Dolar Tahmini TCMB Beklentisinin Altında
HABER GİRİŞ

Yabancı bankalar Türk lirası için beklentilerinde değer kaybına ilişkin dikkat çeken raporlar sunmaya devam ediyor. Son rapor, İngiltere merkezli HSBC’den geldi. Bankanın “Gelişmekte Olan Piyasalar FX Yol Haritası” başlıklı raporunda, TL’nin değer kaybına ilişkin beklentiler yer aldı.

Mart ayının sonunda yapılacak olan yerel seçimlerden sonra TL’nin değer kaybının artacağı ve döviz kurlarında ihracatçıları destekleyecek pozisyonlara geçileceği beklentileri yurt içinde yüksek sesle konuşulurken, HSBC raporunda TL’deki değer kaybının sınırlı kalacağı öngörüleri yer aldı.

Banka raporunda, bu yılın sonu ile 2025’in ilk yarısı için dolar kuru tahmininin 33 lira seviyesinde olduğu bilgisi paylaşıldı. Ancak TCMB’nin 2024 sonu için dolar tahmini 40 TL seviyesinde kayda geçmişti.

HSBC raporuna göre uzun süredir değer kaybı yaşayan TL hem hız hem de ölçek bakımından düşüşünü sınırlı bir düzeyde yapacak.

Söz konusu beklenti için ülkedeki para politikasına atıf yapıldı. Uygulanan ekonomi politikalarının geleneksel tarafa yaklaşmasıyla “carry trade” dinamiklerinin yerli para birimi için destekleyici olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) seçtiği yolun, TL’nin reel değer kazanmasından yana olduğu izlenimi kazandırdığı paylaşıldı.

Sıkı para politikaları sayesinde TL’nin desteklendiği yorumu yapılan raporda, “Sıkı para politikası koşulları dolarizasyon riskini sınırlayarak TL’yi destekliyor. TL mevduat faizleri hem nominal hem de reel olarak daha cazip hale geldi” ifadesi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın