Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC’den Türkiye Raporu! En Temel Riski Açıkladı

HSBC tarafından bugün yayımlanan raporda Türkiye ekonomisi hakkında dikkat çekici bir uyarı yer aldı. Detaylar haberin içerisinde;
HSBC’den Türkiye Raporu! En Temel Riski Açıkladı
HABER GİRİŞ

HSBC tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye’deki politika yapıcılar, yaklaşan yerel seçimler göz önüne alındığında daha hızlı bir dezenflasyon süreci yerine yumuşak bir inişi önceliklendirmeye gidecek.

17 Ocak tarihli CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner’in yer aldığı raporda, yerel seçim öncesinde bir miktar mali gevşeme ve 2024 boyunca bütçe açığında bir büyüme beklendiğine işaret edildi.

Ancak Metiner, para politikası veya kredi kanallarında bir gevşeme öngörülmediğine dikkat çekti. Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 4 oranında büyüdüğünü ancak bu yıl büyüme hızının yüzde 2,5’e gerileyeceğini tahmin etti.

2022 ve 2023 yıllarında enflasyonun yüzde 65’in üzerinde tamamlandığı anımsatılan raporda, enflasyonun bu sene yüzde 40’ın üzerinde kalması durumunda daha fazla ivme kazanabileceği savunuldu. Bu durumun daha fazla para politikası sıkılaştırmasını gerektirebileceği belirtildi.

Melis Metiner, “Politika açısından en temel risk erken parasal gevşeme” diyerek, Merkez Bankası’nın yakın vadede gevşeme adımı atacağına dair henüz bir sinyal olmadığını da kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ancak ekonomik aktivitenin beklenenden daha fazla yavaşlaması durumunda bu görünümün hızla değişebileceğini dile getirdi.

Metiner, “Politika faizinin 25 Ocak’ta gerçekleştirilecek 250 baz puanlık bir faiz artışının ardından yüzde 45 seviyesinde tepe yapmasını ve mevcut enflasyon tahminleri dikkate alındığında 2024 yılı boyunca faiz indirimi yapılmamasını bekliyoruz.” ifadesiyle değerlendirmesini noktaladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.