Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC’den Türkiye için Yeni Rapor: Büyüme ve Enflasyon Revizesi

HSBC tarafından hazırlanan son raporda, Türkiye’nin büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edilirken, enflasyon beklentileri geriledi. Detaylar şöyle...
HSBC’den Türkiye için Yeni Rapor: Büyüme ve Enflasyon Revizesi
HABER GİRİŞ

Yatırım bankası HSBC, Türkiye’nin ekonomik görünümüne ilişkin yeni bir analiz yayımladı. Analizde, Türkiye’nin ekonomik gidişatının, geçen yılki başkanlık seçimlerinden sonra benimsenen geleneksel politikalar sayesinde olumlu yönde değişmeye başladığı vurgulandı.

Kredi büyümesindeki yavaşlama, cari açığın daralması ve enflasyonun Haziran ayında gerilemesi gibi olumlu gelişmelere dikkat çekildi. Ayrıca, politika faizinin Eylül ayında yıllık bazda pozitif olmasının beklendiği belirtildi.

HSBC: Enflasyon Beklentilerden Yavaş Gerileyecek

Politika değişikliklerinin, ülkedeki dolarizasyonun azalmasına ve yurt dışından gelen portföy yatırımlarının artmasına neden olduğuna dikkat çekilen raporda, bu durumun net merkez bankası rezervlerinde önemli artışlara yol açtığı, ancak enflasyonun hala yüzde 70’in üzerinde seyrettiği ve merkez bankasının beklentilerinden daha yavaş bir düşüş gösterebileceği belirtildi.

Bunun başlıca nedenleri arasında güçlü ekonomik büyüme ve yerleşik enflasyon beklentilerinin bulunduğunu kaydeden HSBC, 2024’te faiz indirimi beklemiyor ve yıl sonu dolar tahminini 36.00 TL olarak belirledi.

HSBC, maliye politikası ve siyasi ortamın ekonomik görünüm üzerinde etkili olduğunu belirterek, bu yıl daha yüksek bir bütçe açığı öngördü. 2025 yılında depremle ilgili yeniden inşa harcamalarının azalmasıyla mali konsolidasyon beklendiği, 2028’deki genel ve başkanlık seçimleri ile hükümetin anayasa değişikliklerini zorlaması durumunda siyasi belirsizliğin artabileceği uyarısı yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon ve Büyüme Tahminleri Revize Edildi

HSBC, 2024 ve 2025 sonu için TÜFE tahminlerini sırasıyla yüzde 48’den yüzde 44.6’ya ve yüzde 29’dan yüzde 27.7’ye revize etti. Merkez Bankası’nın politika faizinin yıl boyunca sabit tutması beklenirken, yüksek enflasyon beklentileri ve kötüleşen fiyatlama davranışları nedeniyle dördüncü çeyrekte faiz indirimlerinin erken olacağı tahmin edildi.

İthalat cephesinde, hükümet kısıtlamaları nedeniyle yılın ilk beş ayında altın ithalatının yıllık bazda yüzde 54 azaldığı kaydedilen raporda, enerji ve altın hariç çekirdek ithalatın daha dirençli kaldığı kaydedildi. HSBC, Türkiye için 2024 büyüme tahmini yüzde 3,8 olarak açıkladı.

Türkiye’nin ekonomik görünümünün temkinli bir iyimserlik taşıdığına vurgu yapan HSBC, “Geleneksel politikaların olumlu etkileri gözlemlenirken, yüksek enflasyon ve siyasi belirsizlikler gibi zorluklar devam ediyor. Hükümetin mali ve para politikaları, ekonomiyi istikrara kavuşturma ve iyileştirme yolunda kritik bir rol oynayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın