Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC’den Seçim Sonrası Tahmini: Büyüme ve Faiz Öngörüsü

HSBC yerel seçimler sonrasında ekonomi politikalarında değişiklik beklenmediğini belirterek, büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti.
HSBC’den Seçim Sonrası Tahmini: Büyüme ve Faiz Öngörüsü
HABER GİRİŞ

İngiltere merkezli yatırım bankası HSBC tarafından Türkiye ekonomisine yönelik tahminleri içeren yeni bir rapor paylaşıldı. Bankadan paylaşılan raporda, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra büyük bir politika değişikliği beklenmediği vurgulandı.

Banka ekonomide yumuşak inişin öncelik olmaya devam edeceğini belirterek, bunun dengesizliklerin yavaş düzeleceği anlamına geldiğin,, daha fazla sıkılaştırmanın ekonominin daha hızlı bir şekilde soğutulmasına yardımcı olacağını bildirdi.

HSBC raporunda Türkiye ekonomisi için 2024 ve 2025 büyüme tahminlerini yüzde 2,5 ve 3,5’ten 3,1 ve 3,6’ya revize etti. Banka bu yılın sonu için enflasyon tahminini de yüzde 47,9’dan 49,4’e çıkardı. 2025 sonu için enflasyon beklentisi ise yüzde 29 olarak korudu.

HSBC halihazırda uygulanmakta olan yüzde 45 gösterge faiz oranının sabit kalmasını bekliyor. Enflasyon tahminlerine atıfta bulunan banka, faiz indirimi için 2025’in ilk çeyreğini işaret etti. Banka geçen yıl uygulamaya konan politika değişikliğinden sonra finansman mevcudiyetinde belirgin bir iyileşme olsa da, risklerin devam ettiğini belirtti.

Yerel seçimlerden sonra vergi artışları, harcama kısıtlaması veya her ikisi yoluyla önemli bir mali konsolidasyon beklenmediği bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın