Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hong Kong Bireysel Yatırımcıların Kripto Ticaretine İzin Verecek

Hong Kong düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, bireysel yatırımcılar için kriptoya erişimlerine izin verecek.
Hong Kong Bireysel Yatırımcıların Kripto Ticaretine İzin Verecek
HABER GİRİŞ

Hong Kong’daki Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), kısa zaman içerisinde lisanslı platformların perakende yatırımcılara hizmet vermesine izin vereceğini duyurdu. Duyuruda, SFC’nin önerilen yönergelerine uymak isteyen sanal varlık ticaret platformlarının bir lisans başvurusunda bulunabilecekleri belirtildi.

Sanal varlık ticaret platformları için izlenecek yönergeler, diğerlerinin yanı sıra varlık saklama güvenlik gereklilikleri, müşteri varlıklarının ayrılması ve siber güvenlik standartları gibi hususları içeriyor.

SFC CEO’su Julia Leung, sorumlu ve yenilikçi bir geliştirme ortamı yaratmak için net düzenleyici beklentileri sağlamanın anahtarı olduğunu söyledi.

Hong Kong’un kapsamlı sanal varlıklar düzenleyici çerçevesinin ‘aynı iş, aynı riskler, aynı kurallar’ ilkesini izlediğini, güçlü yatırımcı koruması sağlamayı ve önemli riskleri yönetmeyi amaçladığını belirtti.

Yeni düzenleme Haziran 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek olsa da, SFC henüz perakende yatırımcılara hizmet sağlamak için herhangi bir sanal varlık ticaret platformunu onaylamadı. İstişare döneminde SFC’nin kripto sektöründen 152 yazılı başvuru aldığı biliniyor.

GCM Yatırım Banner

SFC ayrıca, bireysel yatırımcıların korunmasını sağlamak için bir dizi önlem uygulayacağını bildirdi. Bu önlemler, kabul kriterleri ve ifşa ile birlikte iyi yönetişim, katılım sürecinde uygunluk ve gelişmiş belirteç durum tespitini içeriyor.

Duyuruda, halihazırda halka açık sanal varlık ticaret platformlarının büyük bölümünün düzenleyici onayı olmadığına dikkat çekildi. Hong Kong’un ayrıca kendi merkez bankası para birimini çıkarmak için testler yürüttüğü biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.