Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollanda Türkiye’ye Yönelik Ambargoyu Kaldırma Kararı Aldı

Savunma sanayisi alanında Türkiye’ye ambargo uygulayan Hollanda bu kararından vazgeçtiğini açıkladı. İşte detaylar;
Hollanda Türkiye’ye Yönelik Ambargoyu Kaldırma Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ile Ekonomi ve İklim İşleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik uygulanan ambargo hakkında açıklama yaptı. Bakanlıkların paylaştığı orak metinde, savunma sanayi teçhizatlarının ihracatını kapsayan kısıtlamayı kaldırma kararı alındığı belirtildi.

Avrupa’da savunma iş birliği alanında daha fazla yakınlaşmanın teşviki için Hollanda hükümetinin silah ihracat kontrolleri ile ilgili aldığı önlemler duyuruldu. Hollanda’nın Avrupa savunma iş birliğini sağlamlaştırmak ve bu projelere katılımını teşvik etmek istediği ifade edildi.

Hollanda’nın savunma sektöründeki ekonomik canlılığın ve yenilikçi gücünün ciddi oranda ihracata bağlı olduğu, sektördeki cirosunun büyük bölümünün (yüzde 54) ihracattan sağlandığı kaydedildi.

Bu çerçevede Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan için uygulanan kısıtlamanın sona ereceği açıklandı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın