Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hollanda Başbakanı: Yüksek Enflasyon Hepimizi Fakirleştirecek

Yüksek enflasyon dünyanın tamamı için bir sorun haline gelirken, Hollanda Başbakanı cüzdanların akıllıca kullanılması gerektiğini söyledi.
Hollanda Başbakanı: Yüksek Enflasyon Hepimizi Fakirleştirecek
Yorum

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, her hafta yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında basın açıklaması yaptı. Rusya-Ukrayna savaşının enerji fiyatlarına etkisinin herkesi çok ciddi şekilde etkileyeceğini söyleyen Rutte, “Enflasyon o kadar korkunç yüksek ve enerji fiyatları o kadar hızlı yükseliyor ki Hollanda’ya verilecek en dürüst mesajım, hükûmetin bunların hepsini çözemeyeceğidir.” dedi.

Enflasyonun etkilerinin herkesin toplu şekilde hissedeceğini söyleyerek, harcamaların dikkatli yapılması gerektiğini ifade etti.

Ülkede herkesin ilerleyen zamanlarda daha da fakirleşeceğini, müthiş yüksek bir enflasyonla karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Enflasyonun yüzde 11,9’a çıkmasının endişe verici olduğunu sözlerine ekledi.

Enflasyon Euro Bölgesi’nde Rekor Kırdı

Enflasyon zaten son aylarda birçok ülkede son on yılların en yüksek seviyelerine çıkmıştı. 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşı başta enerji olmak üzere, birçok üründe fiyatların artmasına sebep oldu.

Bu durum enflasyonda yukarı yönlü riskleri artırırken, bugün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu da durumu net bir şekilde ortaya koydu. Şubat ayında yüzde 5,9 olan enflasyon, Mart’ta yüzde 7,5 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu