Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Holding için Beklentiler Sıralandı: Hedef Fiyat 140 TL

Yapı Kredi Yatırım, finansal sonuçlarını yorumladığı Alarko Holding için beklentilerini ve hedef fiyatını yatırımcılarla paylaştı. İşte detaylar;
Holding için Beklentiler Sıralandı: Hedef Fiyat 140 TL
HABER GİRİŞ

Aracı kurumlar, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için beklentilerini ve analizlerini paylaşmayı sürdürüyor. Yapı Kredi Yatırım, 19 Nisan Cuma günü finansal sonuçlar sonrası telekonferans gerçekleştiren Alarko Holding (ALARK) için değerlendirmelerini açıkladı.

Analistler, şirketin 2022’de 16,7 milyar TL olan TMS29 dahil konsolide net karının 2023’te 6,6 milyar TL’ye gerilediğini belirtti. Net kar daralmasının büyük ölçüde özkaynak yönetimi ile değerlemeden gelen enerji işkolundan kaynaklandığı ifade edildi.

Yapı Kredi Yatırım’ın şirket için vurguladığı başlıklar:

– Enerji segmenti olası fiyat revizyonları ile yukarı yönlü potansiyel barındırıyor

– Sera yatırımları büyümeye devam ediyor

GCM Yatırım Banner

– Havacılığın 2025 yılında katkı sağlaması bekleniyor

Batarya Yatırımı

Kurum, şirketin batarya yatırımı anlaşmasının sonuçlanmak üzere olduğunu, enerji depolama alanında ortaklık kurmak adına Çinli bir batarya üreticisi ile bir süredir görüşüldüğünü kaydetti. Türkiye’de inşa edilecek montaj hattı ile Çinli ortakla yapılan anlaşmaya göre Avrupa pazarı sanayi/konut depolama talebinin Türkiye’deki ilgili yatırımdan karşılanmasının hedeflendiği kaydedildi.

Bu yatırım gerçekleştiğinde ve faal hale geldiğinde Çinli ortakla batarya işkolunda anlamlı bir potansiyel görüldüğü belirtildi.

Hedef Fiyat Açıklaması

Yapı Kredi Yatırım, Alarko Holding’in tarım yatırımın planlarını ve enerji işkolundaki yukarı yönlü potansiyeli memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Bu çerçevede finansal sonuçlar sonrasındaki piyasa tepkisi göz önüne alındığında mevcut fiyatlamanın potansiyel barındırdığı bildirildi.

ALARK için 12 aylık hedef fiyat 140 TL’nin ve “al” tavsiyesinin değiştirilmeyerek korunduğu açıklandı.

Holding için Beklentiler Sıralandı: Hedef Fiyat 140 TLKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 89,4 TL’den tamamlayan ALARK, 16 Nisan’da 145,4 TL’ye kadar yükselmişti. Zayıf karlılık açıklayan şirketin hisseleri bu noktadan itibaren aşağı yönlü hareket etti. 24 Nisan saat 14.30 itibarıyla yüzde 0,8 artışla 115,8 TL’de işlem gören ALARK, haftalık yüzde 15, aylık yüzde 10 değer kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın