Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Holding Hisselerinde Fırsat: Getiriler Göze Çarpıyor

Borsa İstanbul’da sektörel beklentiler paylaşılmaya devam ediyor. Son dönemde yüksek getiri oranlarıyla öne çıkan holding hisselerinde son durum ne?
Holding Hisselerinde Fırsat: Getiriler Göze Çarpıyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi seçim öncesinde 9000 puan üzerine çıkmayı başardı. 2024’ün Şubat ayında gerçekleşen yükselişlerle 19 Şubat’ta yeni zirvesini 9404 puana çıkaran endeks, 21 Şubat’ta yüzde 0,4 düşüşle 9308 puanda seyrediyor.

Yatırımcılar bu süreçte öne çıkan hisseleri ve sektörleri takip etmeye çalışarak yükselişlere ayak uydurmaya çalışıyor. Bu kapsamda uzmanlar da yeni rekorların beklendiği 2024 yılı için değerlendirmelerini paylaşmaya devam ediyor.

Ekonomim yazarlarından Zeynep Aktaş, Borsa İstanbul’da orta ve uzun vadede endeks performansını yakalamak ve hatta üzerine çıkmak isteyenler için holding ve yatırım sektörünün fırsat sunduğunu söyledi. Sektörde en yüksek ağırlığa sahip holdingin Koç Holding (KCHOL) olduğunu belirtti.

Holding Hisselerinde Fırsat: Getiriler Göze ÇarpıyorKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 141 TL’den tamamlayan KCHOL, son günlerde dalgalı bir hareket gösterse de yukarı yönlü hareket etmeyi başaran hisseler arasında yer aldı. 21 Şubat saat 13.10 itibarıyla yüzde 1 düşüşle 175 TL’den işlem görüyor. KCHOL, son bir ayda yüzde 12,7 getiri sağlarken sektör endeksinde yüzde 20,7 ağırlığıyla etkisini hissettiriyor.

GCM Yatırım Banner

Holding Hisselerinde Fırsat: Getiriler Göze ÇarpıyorKaynak: Ekonomim/Zeynep Aktaş

Borsa İstanbul holding ve yatırım sektöründe göze çarpan getiriler:

  • Borsa İstanbul’da piyasa değeri en yüksek şirketlerinin bulunduğu holding ve yatırım alanında, sektör endeksinde ağırlıkları en yüksek hisseler, kazançlarıyla ön plana çıkıyor.
  • Sabancı Holding (SAHOL) son bir haftada yüzde 3,5 düşüş yaşasa da son bir ayda yüzde 13,5 ve yılbaşından bu yana yüzde 29,3 oranında getiri sağladı. Endeksteki ağırlığı yüzde 17,9 seviyesinde.
  • Şişecam (SISE) son bir haftada yüzde 0,5 ile sınırlı bir yükseliş sergiledi ve son altı ayda yüzde 6,2, yılbaşından bu yana yüzde 14,7 değer kazandı. Endeksin performansının altında kalan Şişecam’ın endeksteki ağırlığı yüzde 16,9 oranında.
  • Tav Havalimanları (TAVHL) yüzde 6,5 bir haftalık artışıyla dikkatleri üzerine çekti. Hissede aylık yüzde 28,9, yılbaşından bu yana ise yüzde 53,5 oranında artış gerçekleşti. Yüzde 6,17 ile endeks ağırlığına sahip şirket güçlü bir performans sergiledi.
  • Anadolu Grubu Holding (AGHOL) yılbaşından bu yana yüzde 31,6, son altı ayda ise yüzde 29 yükseldi. Yüzde 4,69 ile endeksteki ağırlığı oldukça düşük olan şirket, getiri potansiyeli ile öne çıktı.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.