Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Sektöründeki Üretici Fiyatları Yüzde 80’den Fazla Arttı!

TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı raporuna göre hizmet üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 84’e ulaştı. Ayrıntılar geliyor...
Hizmet Sektöründeki Üretici Fiyatları Yüzde 80’den Fazla Arttı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mayıs ayına ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi verileri açıklandı. Buna göre hizmet sektöründeki üretici fiyatları Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 84,60 olarak gerçekleşti. Aylık bazdak artış ise yüzde 1,63 olarak tespit edildi.

Artış on iki aylık ortalamalara göre yüzde 80,77 oranında oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 82,54 artış, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 86,31 artış, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 84,16 artış, gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 75,43 artış, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 89,92 artış, idari ve destek hizmetlerde yüzde 89,27 artış gerçekleşti.

Hizmet ÜFE yıllık değişim oranı
Kaynak: TÜİK

Aylık bazda ise ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 1,29 artış, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 6,45 artış, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 1,50 düşüş, gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 5,68 artış, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 3,61 düşüş, idari ve destek hizmetlerde yüzde 2,45 artış kaydedildi.

Hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) belirli bir referans dönemde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve satışa konu olan hizmet ürünlerinin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen gösterge olarak tanımlanıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.