Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hissesi Tavan Olan Şirkete Kredi Notu Geldi

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya, Gersan Elektrik için kredi derecelendirmesi yaparken, şirket hissesi tavanda işlem görüyor.
Hissesi Tavan Olan Şirkete Kredi Notu Geldi
HABER GİRİŞ

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya, Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi’nin değerlendirmesini yaptı. Kurum, şirketin uzun vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notunu A- (tr), görünümünü stabil, kısa vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notunu J2 (tr), görünümünü stabil olarak belirledi.

Uzun vadeli uluslararası yerel ve yabancı para kurum kredi notu BB, not görünümleri negatif oldu. Değerlendirme yapılırken esas alınan unsurlar arasında, şirketin 2022 yılında katma değerli ürünlerin üretimine başlanmasıyla FAVÖK yaratma kapasitesinin artırılmış olması, kârlılığın artmasıyla net borç/FAVÖK çarpanının önemli düzeyde iyileşmesi, ürün çeşitliliği sayesinde gelir artışı potansiyeli gibi konular yer aldı.

Bunların yanında kurumsal yönetim uygulamalarına yüksek düzeyde uyum sağlanması, kümülatif şüpheli ticari alacakların göreceli olarak yüksek olması, maddi duran varlıklardaki yeniden değerleme kazançlarının özsermaye büyümesine nakit dışı katkısının yüksek olması ve niceliksel sıkılaştırma tedbirlerinin tüketim artışını kısıtlamayı ve yurt içinde yumuşak iniş sağlamayı amaçlaması da olumlu görüşler arasında sayıldı.

Öte yandan kur farkı zararlarından ve kısa vadeli ağırlıklı mali borçlardan kaynaklanan yüksek finansman giderlerinin kârlılığı baskılaması negatif etkenler arasında yer aldı.

Gersan Elektrik Hissesi Tavan Yaptı

Gersan Elektrik Hissesi Tavan Yaptı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Gersan Elektrik (GEREL) hisse senedi fiyatı, saat 16.05’te yüzde 9,97 artışla 31,32 liradan işlem görüyor. Şirket hissesi yatırımcısına son bir haftada yüzde 20, bir ayda yüzde 31 ve bir yılda yüzde 240 oranında getiri sundu.

GCM Yatırım Banner

Bugünkü işlemlerde 52 haftanın en yüksek seviyesini gören hissenin anlık işlem hacmi 3.269.419 TL seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.