Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hissesi Taban Olan Şirketten Yurt Dışı Pazarında Kritik Hamle!

Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş., KAP'a yapılan bildirimde yurt dışı pazarındaki ortaklığının sona ermesi hakkında açıklamada bulundu. Detaylar haberde;
Hissesi Taban Olan Şirketten Yurt Dışı Pazarında Kritik Hamle!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

1981 yılından bu yana yüzde 100 yerel sermaye ile ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş., bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde Industria Italiana Autobus S.p.A.’daki (IIA) ortaklığının sona ermesi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Borsa İstanbul’da KARSN koduyla işlem gören Karsan Otomotiv’in bildiriminde, şirketin IIA’da sahip olduğu payları muhafaza etme hakkını kullanmadığı ve bu nedenle IIA’daki pay sahipliğinin son bulduğu bildirildi.

Açıklamada bu hamlenin nedenlerinden de bahsedildi. Şirketin, Avrupa’da sürdürülebilir büyümeye kendi markası ile yatırım yapmak, Karsan markası ile etkinliğini ve odağını daha da artırmak amacıyla bu kararı aldığının altı çizildi.

Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş., 2024 yılı birinci çeyrek bilançosunu 14 Haziran 2024 tarihinde KAP üzerinden paylaşmıştı.

Toplam 8.881.000 TL kar açıklayan şirketin net karının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72 azaldığı, öte yandan hasılatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azalırken, esas faaliyet karının ise yüzde 34 oranında artış gösterdiği bildirilmişti.

GCM Yatırım Banner

KARSN Hisselerinde Güncel Durum

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü yüzde 0,31 değer kaybıyla 10.647,91 puandan tamamlarken, KARSN hisseleri taban performans sergiledi.

Yıllık zirvesi 18,2 TL olan KARSN hisseleri, haftayı 16,4 TL seviyesine geri çekilerek tamamladı.

KARSN Hisse Fiyatı Bugün Taban Oldu
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Karsan Otomotiv hisseleri, aylık ve yıllık bazda bakıldığında ise yatırımcısına güncel olarak sırasıyla yüzde 29 ve yüzde 75,5 oranlarında getiri sağlamış görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.