Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisselerin 2023’te Dibe Vurması Bekleniyor: Yatırımcılar Korkmuyor

Finimize tarafından yapılan bir ankete göre tüccarların yüzde 65'i 2023'te hisselere yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyor.
Hisselerin 2023’te Dibe Vurması Bekleniyor: Yatırımcılar Korkmuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde enflasyonun tarihi yüksek seviyelere çıkması ve merkez bankalarının sıkılaştırma politikaları, hisse senetlerinde tarihi kayıpları beraberinde getirdi. Yapılan bir anket, düşüş trendinin 2023 yılında da süreceğine ve yeni bir dip seviyenin görüleceğine işaret ediyor.

Londra merkezli yatırım bilgileri platformu Finimize tarafından yapılan ankete göre çoğu bireysel yatırımcı, yaşam maliyeti krizine rağmen 2023′te aynı miktarda veya daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Ankete göre perakende tüccarların sadece yüzde 1′i yeni yılda yatırımlarını satmayı planladığını söylerken, yüzde 65′i yatırım yapmaya devam edeceğini ve yüzde 29′u portföylerine ekleme yapmayı planladığını belirtti.

Yatırımcı Davranışı Değişiyor

Finimize CEO’su Max Rofagha, “Bu veriler, mevcut piyasa ortamında bile, çoğunluğun bilgiye erişim ve artan yatırım deneyimi sayesinde oynaklığı ekonomik döngünün bir parçası olarak gördüğünün kanıtıdır” açıklamasında bulundu. Bireysel yatırımcı söyleminin değişmekte olduğunu belirten Rofagha, önceki yıllardaki davranışların nasıl olduğunu hatırlattı.

Avrupa, Asya ve ABD’de 2.000′den fazla bireysel yatırımcının katıldığı anket, bireysel yatırımcıların yüzde 80′inden fazlasının borsadaki en kötü gidişatın altı ay içinde sona ereceğini düşündüğünü ortaya koydu. Yatırımcıların yüzde 72’si gelecek yıl bireysel hisse senetlerini desteklemeyi planlıyor ve yüzde 64′ü Apple gibi Big Tech hisselerini destekliyor.

GCM Yatırım Banner

Kriptoya İnanç Sürüyor

Dikkat çeken bir diğer nokta ise bireysel yatırımcıların yüzde 38′i, Sam Bankman-Fried’in kripto borsası FTX’in çöküşünün sonuçları arasında bile kriptoya yatırım yapmayı planlıyor.

Tüccarların yaklaşık yüzde 56′sı Bitcoin’in yükseleceğine inanırken, yüzde 44′ü daha düşük seviyelere gerileyeceğini düşünüyor. Çoğu bireysel yatırımcı daha fazla düzenlemeye tabi olsaydı kriptoya olan yatırımcılarını artıracağını dile getirdi.

Perakende sektörünün en büyük mali kaygısı hiç şüphesiz hayat pahalılığı krizi olarak duruyor. Tüketici bütçeleri yüksek enflasyon tarafından kısıtlanıyor ve merkez bankaları yükselen fiyatları dizginlemek için faiz oranlarını yükseltirken bu hisse senetlerine bir darbe oldu.

Bireysel yatırımcıların yarısından fazlası şu anda en büyük mali endişelerinin artan yaşam maliyeti olduğunu söyledi. Bunun hemen arkasında daha yüksek faiz oranları yer aldı. Varlık yönetimi stratejisi danışmanlık şirketi Indefi’ye göre perakende yatırım topluluğu, 2030′a kadar küresel olarak yönetilen tüm varlıkların yüzde 61′ini oluşturacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.