Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisseleri Vuran Enflasyon Canavarı ABD’lilerin Servetini Yiyor

ABD’de enflasyonun beklenti üstünde gelmesi borsalarda satışlara yol açarken, bu durum dünyanın en zenginlerinin servetine de yansıdı.
Hisseleri Vuran Enflasyon Canavarı ABD’lilerin Servetini Yiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Salı günü açıklanan Amerikan enflasyonu piyasaları kasıp kavurmaya devam ediyor. Yüzde 8,3 ile beklenenden daha yüksek gelen enflasyon, FED’in atacağı adımları doğrudan etkileyeceği için dünden beri piyasalarda rüzgar tersten esiyor.

FED Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’de yaptığı konuşmada faiz artışının ve oranların açıklanacak verilere bağlı olduğunu söylemesine, dün gelen rakamlar da eklenince kafalardaki soru işaretleri netleşti.

Agresif adımların devam edeceği beklentisi riskli varlıkların düşmesine, doların yükselmesine sebep oldu. Salı günü Amerika borsalarında özelikle teknoloji hisselerinde meydana gelen kayıpların etkisiyle çok keskin düşüşler yaşandı.

Dow Jones sanayi ortalaması endeksi kapanışı yüzde 3,94 kayıpla 31.104 puandan yaptı. Önceki kapanışını 32.381’den yapan endeks, enflasyon sorasında yaptığı açılışta 32.006’ya geriledi.

Teknoloji hisselerinin yoğun olduğu Nasdaq bileşiği yüzde 5,16, S&P 500 endeksi ise yüzde 4,32 azalışla günü tamamladı.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg Milyarderler Endeksi Kırmızıya Boyandı

Bloomberg Milyarderler Endeksi Kırmızıya Boyandı
Kaynak: Bloomberg.com

Hisselerde gerçekleşen bu kayıplar, milyarderlerin servetlerine de yansıdı. Dünyanın en zengin 500 insanını listeleyen Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde yer alan Amerikalıların varlığı dünden bu yana ciddi bir düşüş sergiledi.

Listenin ilk sırasında yer alan Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın serveti son güncellemeye göre 8,35 milyar dolar azalarak 256 milyar dolara geriledi. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un serveti 9,84 milyar dolar, dünyanın en büyük lüks eşya şirketi olan LVMH’nin başkanı Bernard Arnault’un serveti ise 4,06 milyar dolar eridi.

Listenin beşinci sırasında yer alan Bill Gates’in serveti 2,84 milyar dolar azaldı. Microsoft’un kurucusunun mal varlığı 115 milyar dolar tutarında.

Ünlü yatırım uzmanı Warren Buffet’in servetinde 3,36 milyar dolar, Larry Page’in 5,20 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.