Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisselere Kötü Bilanço Darbesi: Hedef Fiyat Düştü

Yılın ilk çeyreğinde yüksek hasılata rağmen düşük net kar açıklayan SOKM için hedef fiyat ve tavsiyeler değişti. Hisseler sert düştü. İşte detaylar;
Hisselere Kötü Bilanço Darbesi: Hedef Fiyat Düştü
HABER GİRİŞ

Aracı Kurumlar, 29 Mayıs’ta finansal sonuçlarını açıklayan Şok Marketler (SOKM) için değerlendirmelerini paylaştı. Perakende devinin ilk çeyrekteki zayıf net kar verileri “olumsuz” olarak yorumlandı.

Garanti BBVA Yatırım, şirketin net karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99 azaldığını ve 12 milyon TL seviyesinde açıklandığına dikkat çekti.

2023’e kıyasla daha az veri gideri, net diğer faaliyetlerden daha az gider ve daha yüksek faiz geliri elde eden Şok Marketler’in net karındaki düşüşün bunlara rağmen gerçekleştiği belirtildi.

Şirketin açıkladığı sonuçların 2024 yılına zayıf bir başlangıca işaret ettiğini aktaran Garanti BBVA Yatırım, bilançonun hisselere etkisinin negatif olmasını beklediğini ifade etti.

SOKM için “endeks üstü getiri” tavsiyesi devam etti ve 102,9 TL olan hedef fiyat korundu.

GCM Yatırım Banner

Halk Yatırım

Şok Marketler’in beklentilerin altında net kar açıkladığını bildiren Halk Yatırım, faaliyet giderlerindeki artışın operasyonel zarar açıklanmasında etkili olduğunu belirtti.

SOKM hisseleri için 12 aylık hedef fiyatını güncelleyen aracı kurum, 12 aylık hedef fiyatını 93,25 TL’den 80,60 TL’ye düşürürken tavsiyesini “al”dan “tut”a indirdi.

Hisselere Kötü Bilanço Darbesi: Hedef Fiyat DüştüKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 53,4 TL’den tamamlayan ve 19 Şubat’ta 74 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan SOKM, zayıf karşılanan bilançonun etkisiyle sert düştü.

30 Mayıs saat 13.30 itibarıyla yüzde 7,2 düşüşle 60,4 TL’ye gerileyen SOKM’de haftalık kayıp yüzde 8,6 seviyesine çıktı. Hissede yıllık kazanç yüzde 125 düzeyinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın