Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisse Performansı Üzen Halka Arzdan Temettü Sözü

Avrupakent GYO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, AVPGY hisselerinin şirket değerini yansıtmadığını söyledi ve yatırımlar hakkında açıklama yaptı.
Hisse Performansı Üzen Halka Arzdan Temettü Sözü
HABER GİRİŞ

Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (AVPGY) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 27 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada şirketin faaliyetleri, yatırımları ve kar payı dağıtım politikası hakkında bilgi verdi.

13-14-15 Aralık 2023 tarihlerinde 55,08 TL fiyatla talep toplayan ve 21 Aralık 2023’te Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan AVPGY, Borsa İstanbul’da sergilediği performansla beklentilerin oldukça altında kalmıştı.

Süleyman Çetinsaya, şirketin halka arzdan elde ettiği fonlar ile sürdürülebilir büyüme stratejisi çerçevesinde yeni yatırımlar gerçekleştirdiğini, sürekli büyümeye ve verimliliğe katkı sağlayacak yatırım alternatiflerini değerlendirmeye devam ettiğini belirtti.

2,5 Milyar TL’lik Yatırım

İzahnamede halka arz edilen net gelirin yüzde 80’ini İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde konut inşaatına yönelik arsa alımı, ticari nitelikli kira getirisine sahip dükkan, AVM yatırımı ve turizm yatırımlarının finansmanında kullanmayı taahhüt ettiklerini anımsattı.

Bu çerçevede 05.01.2024 – 26.01.2024 tarihleri arasında kamuya açıklandığı üzere KDV hariç toplam 2.521.155.000 TL bedelle Swissotel Resort Bodrum Beach ve kira getirili diğer yatırım amaçlı gayrimenkullerin satın alındığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Temettü Açıklaması

AVPGY Yönetim Kurulu Başkanı, esas sözleşmede belirtildiği üzere her sene dağıtılabilir karın en az yüzde 50’sini dağıtacaklarını bildirdi.

Finansal tabloları Mart ayı başında açıklamayı, genel kurul çağrısı ve kar dağıtım teklifini de hemen akabinde yapmayı planladıklarını kaydetti. 2024’te şirketin misyona uygun olarak portföye katmış oldukları ve katacakları ticari gayrimenkuller ile kira gelirlerini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Çetinsaya, Artaş Holding olarak 2024 yılı içerisinde 6 adet projeyi teslim etmeyi ve toplamda 821.000 metrekare inşaatı tamamlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Hisse Performansı Hakkında Açıklamalar

Hisse performansının şirket değerini yansıtmadığını vurgulayan Başkan, sadece portföy değerinin bile bugün itibarıyla 24 milyar TL’nin üzerinde olduğunu belirtti.

Fiyattaki hareketliliği işlem görmeye başlanıldığı haftada piyasa koşullarının olumsuz olması sebebiyle ilk haftaki düşüşün dengelenmesi olarak yorumlamanın uygun olacağını aktardı.

Hisse Performansı Üzen Halka Arzdan Temettü Sözü Kaynak: Paratic Piyasalar

55,08 TL ile işlem görmeye başlayan AVPGY, borsadaki ilk işlem gününde tavan hareketini bozmuştu. AVPGY’nin borsaya katıldığı dönemde BIST 100 endeksi negatif hareketlerle öne çıkıyordu ve 7300 puana kadar düşmüştü.

2023 yılını 38,8 TL’den tamamlayan AVPGY hisseleri, 27 Şubat tarihinde kapanışını yüzde 1,5 artışla 48 TL’den gerçekleştirdi. Hisse, 2024 yılında BIST 100 endeksindeki sert yükselişlere ayak uyduramadı ve aylık bazda yüzde 6 değer kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın