Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisse Alım Satım Vergisi Yolda! Piyasalar Tedirgin

Ekonomi yönetiminin hisse alım satım işlemlerine yönelik vergi düzenlemesi konusundaki çalışmaları son aşamaya getirmesiyle çıkan haberler endeksleri dalgalandırıyor. İşte detaylar;
Hisse Alım Satım Vergisi Yolda! Piyasalar Tedirgin
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetimi, hisse alım satım işlemlerine yönelik vergi düzenlemesi konusunda son aşamaya geldiğini açıkladı. Bu haberler borsa endekslerinde kayıplara neden olurken, piyasa uzmanları verginin işlem hacminde düşüşe yol açabileceğini ancak büyük bir etki beklenmediğini ifade etti.

Borsa İstanbul, son iki gündür yeni vergi tartışmalarıyla çalkalanıyor. Dün kazançlar üzerinden vergi alınacağına dair haberler ise borsada kapanışa doğru kayıpların artmasına yol açtı.

Ekonomi yönetiminin hisse alım satımı üzerinden işlem vergisine ilişkin çalıştığı haberleri dün sabah Londra merkezli haber ajansı Reuters tarafından geçildi. Bu haberle BIST 100 endeksi güne pozitif başlamasına rağmen gün içinde düşüş yaşadı.

Ekonomim tarafından bugün kaleme alınan yazıda söylentilerden en fazla kayıpların aracı kurumlar, sanayi ve BIST 100 dışı hisselerde yaşandığına işaret edildi.

Hisse Senedi İşlemlerinden Vergi Alınacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kripto ve hisse senedi kazançlarına yönelik vergi öngörmediklerini belirtmesiyle borsada kayıplar bir miktar geri alındı. Ancak kapanışa doğru satışlar yeniden arttı ve BIST 100 endeksi günü yüzde 0,13 düşüşle 10 bin 351 puandan kapattı.

GCM Yatırım Banner

Piyasa uzmanları alım satıma işlem vergisi getirilmesinin işlem hacmini düşüreceğini, başlangıçta negatif etkisi olabileceğini ancak büyük bir etki beklenmediğini vurguladı.

Reuters’ın bilgiye dayandırdığı habere göre ekonomi yetkilisi, hisse senetleri ve kripto varlıklarının alım satımı üzerinden işlem vergisi alınması konusundaki çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade etti.

Mevcut uygulamada hisse senedi alım satımı üzerinden bir işlem vergisi bulunmuyor. Ayrıca 14 Kasım 2008’den beri hisse senedi kazançlarına yüzde 0 stopaj uygulanıyor.

Torba Kanun Teklifi Eklenmesi Bekleniyor

Ekonomim’in konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre kripto ve hisse senedi işlemlerinin vergilendirilmesine ilişkin düzenlemenin, hazırlıkları devam eden torba kanun teklifine eklenmesi planlanıyor.

Piyasa uzmanları, işlem vergisinin işlem hacminde düşüşe yol açabileceği ve BIST 100 endeksinin puan olarak gerileyebileceği ancak bunun piyasadaki dinamikleri değiştirmeyeceği görüşünde birleşiyorlar. Ayrıca olası düşüşlerin alım fırsatı yaratabileceğine de dikkat çekiliyor.

Deniz Yatırım Strateji ve Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Orkun Gödek, vergi konusunda detaylı bir çalışma ve sağlıklı bir tartışma ortamının önemini vurguladı. Finansal piyasalardaki belirsizliklerin en şeffaf ve hızlı iletişimle çözülmesi gerektiğini de dile getirdi.

Gödek, işlemler üzerinden alınacak verginin piyasa tepkisinin dengeli olabileceğini ancak hacimlerde sınırlı da olsa aşağı yönlü baskı olabileceğini belirtti.

Büyük İşlemleri Etkileyecek

Marbas Menkul Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, borsaya vergi gelebileceğini ancak bu verginin yatırımcıları kaçıracak düzeyde olmayacağını düşündüğünü ifade etti.

Kuru’ya göre ekonomi yönetimi dolarizasyonu engellemek ve TL’yi tercih edilen bir yatırım aracı haline getirmek istiyorsa, borsaya getirilecek verginin belirli bir düzeyi aşmayacağına dikkat çekti.

Ekonomim, geçmişte borsa kazançlarından yerli yatırımcıdan stopaj alındığı hatırlatılarak, hisse senedi alım satım işlemlerine vergi getirilmesi durumunda bunun yerli yabancı ayrımı yapılmaksızın uygulanacağı öngördü.

Uzmanlar, alım satım işlemlerine getirilecek verginin özellikle büyük işlemleri etkileyebileceğini ve işlem hacminde düşüşe yol açabileceğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.