Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisarcıklıoğlu: Enflasyonun Vergisini Veremeyiz

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kamu harcamalarında ciddi bir tasarrufa ihtiyaç olunduğunu belirtirken, enflasyonun vergisinin verilemeyeceğini söyledi. Detaylar haberde...
Hisarcıklıoğlu: Enflasyonun Vergisini Veremeyiz
HABER GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nı ve Tokat Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Orada önemli açıklamalarda bulundu.

Anadolu’yu sürekli dolaştığını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, firma ve sektörleri devamlı dinleyen birisi olduğunu söyledi.

KOBİ kredilerinde yaşanan daralma, zincirleme etkisinin ülkenin ve sektörlerin tamamına olumsuz yansıdığını aktardı.

Hisarcıklıoğlu, ticari kredilerin aniden ve çok sert bir şekilde kesilmemesi, kredi faizlerinde aşırı artışa gidilmemesi gerektiğini kaydetti. Özellikle kobilerimize, uygun şartlarla, Kredi Garanti Fonu teminatlı kredi verilmesi gerektiğini aktardı.

“Enflasyonun Vergisini Veremeyiz”

Bir diğer reform ihtiyacının vergi sistemi ile ilgili olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Gerçekten çok karmaşık bir vergi sistemimiz var. Üstelik her geçen yıl daha da karmaşık hale getiriyoruz. Suistimal eden az sayıda kötü örnek yüzünden, milyonlarca mükellefin hayatını daha da zorlaştırıyoruz. Bu da vergi uyuşmazlıklarını giderek artırıyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon muhasebesi mutlaka uygulanması gerektiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Enflasyonun vergisini veremeyiz biz. Özellikle kayıt dışı ekonomi buna bağlı olarak artıyor.” açıklamasında bulundu.

Kamu maliyesi tarafında bütçe açığıyla mücadelede, sadece vergi artışına odaklanılmaması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, kamunun harcamalarında da ciddi bir tasarrufa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu sinyali Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in  verdiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın