Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hırvatistan Resmi Para Birimi Kuna’dan Euro’ya Geçmek İstiyor

Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’na (ERM2) katılım başvurusunda bulunduğu öğrenilen Hırvatistan, mevcut para birimi “kuna” yerine Euro’yu kullanacak.
Hırvatistan Resmi Para Birimi Kuna’dan Euro’ya Geçmek İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2013 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Hırvatistan’da ülkenin resmi para biriminin “kuna” olduğu biliniyor. Ülke, edinilen bilgiye göre resmi para biriminde bir değişikliğe giderek kunadan Euro’ya geçiş yapacak.

Euro Grubu Başkanı olup aynı zamanda 2015 yılından bu yana Portekiz Maliye Bakanlığı’nı üstlenen Mario Centeno, Euro para birimine geçişin ilk adımı sayılan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’na ülke tarafından katılım başvurusu yapıldığını bildirdi.

Mekanizmaya başvuru, Hırvatistan’ın mevcut para birimi kunayı değiştirerek yerine Euro’ya geçiş talebi olarak nitelendirilebilir. Ayrıca ülke, para birimindeki değişiklikle Euro Bölgesi’ne geçiş yapmış olacak.

Başvuru Hırvatistan'ın Euro'ya Geçiş Talebi Olarak NitelendiriliyorGeride bıraktığımız Ocak ayında Avrupa Birliği, Euro para biriminin 20. Yıldönümünü kutlamış ve Euronews Eurogroup Başkanı Mario Centeno burada bazı açıklamalar yapmıştı. Avrupa vatandaşlarının Euro’ya son derece güvendiğini dile getirmişti.

Euro para birimini kullanan ve Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan 19 ülkenin maliye bakanı Brüksel’deki Euro Grubu toplantısına katıldı. Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Centeno, bu toplantının ardından bazı açıklamalar kaydetti.

Hırvatistan’ın mevcut para birimi kunayı değiştirmek için resmi başvuruda bulunduğunu belirten Centeno, ülkenin ayrıca bankacılık birliğine katılım için de bir başvuru yaptığını belirtti. Böylelikle Hırvatistan, hem resmi para birimi olarak Euro’yu kullanacak hem de bankacılık birliğine katılmış olacak.

GCM Yatırım Banner
Brüksel’de gerçekleştirilen ve Euro Bölgesi’nde yer alan 19 ülkenin katılım gösterdiği toplantıda bakanlar, Hırvatistan’ın kararları ile attığı adımlara destekçi yaklaştı.

Euro Bölgesi'nde Yer Alan 19 Ülke Toplantıya Katılım GösterdiCenteno, bankacılık denetimi, kurumsal kalite, yönetim ve iş çevresi gibi konuları ülkenin üstlendiğini de ayrıca bildirdi. Öte yandan Hırvatistan, istikrarlı bir şekilde Euro Bölgesi’nden olmaya çalışıyor ve bu yönde adımlar atıyor. Euro Grup Başkanı Centeno ise Euro Bölgesi’nin önümüzdeki yıllarda büyemeyi sürdüreceğine inanıyor. Bu da daha fazla ülkenin bu bölgeye katılacağı anlamına geliyor.

Güçlü bir kurumsal kimliğe sahip Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Avrupa Birliği Komisyonu, Hırvatistan’ın Euro para birimine geçiş için attığı ilk adım için verdiği taahhütlerin uygulanmasını yaklaşık 1 yıllık bir süreçte değerlendirmeye alacak. Bu değerlendirmenin ardından eğer kabul görürse Hırvatistan, Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’na (ERM2) katılım hakkı kazanabilecek.

Yalnızca bu mekanizmaya katılması da yeterli olmayan ülke, minimum 2 yıl süren bir beklemenin ardından Euro para birimine sahip olacak. Diğer taraftan Türkiye-Hırvatistan ilişkileri bölgesel barış ile istikrar açısından büyük öneme sahipken, dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hırvat mevkidaşı Davor Bozinovic ile buluştu. Gerçekleştirilen bu ikili görüşme sayesinde pek çok mesele incelenme fırsatı buldu. Ülkenin Euro Bölgesi olma konusundaki gelişmeleri ise takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın