Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hint Rupisi 15 Ayın En Düşüğündeki Enflasyon Verisiyle Yükseldi

Hindistan sanayi üretimi ve enflasyon verileri üzerine rupi dolar karşısında 73,2 civarında işlem gördü ve 2 Mart'tan bu yana en güçlü seviyelerinden birine yakın kaldı.
Hint Rupisi 15 Ayın En Düşüğündeki Enflasyon Verisiyle Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2021’de V şekilli toparlanmaya ilerleyen Hindistan, Kasım ve Aralık ayına ilişkin önemli ekonomik veriler açıkladı. Bunların arasında sanayi üretimi de yer alırken rakam önceki ayın yüzde 4,2 artışına ve yüzde 0,4’lük düşüş yönündeki piyasa beklentilerine kıyasla Kasım 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 1,9 düştü.

MOSPI verilerine göre imalat üretimi yüzde 1,7 küçüldü (Ekim’deki yüzde 4,1’e kıyasla) ve madencilik üretimi yüzde 7,3 düştü (Ekim’de yüzde eksi 1.3). Elektrik üretimi ise (Ekim’de yüzde 11.2’ye kıyasla) yüzde 3,5 arttı.

Aralık ayına ilişkin Hindistan enflasyon oranı ise Kasım ayındaki yüzde 6,93’ten 15 ayın en düşüğüne geriledi.
Hindistan Sanayi Üretim kasım
Kaynak: MOSPI

Rakam yüzde 5,28’lik piyasa beklentilerinin altında kaldı. Enflasyon oranı, Mart ayından bu yana ilk kez merkez bankasının yüzde 2-6 hedef aralığında kaldı. Nedeni ise gıda maliyetindeki yavaşlama oldu. Gıda maliyeti yüzde 9,50’ye kıyasla yüzde 3,41 olarak gerçekleşti. Çeşitli fiyat enflasyonu da yüzde 6,94’ten yüzde 6,60’a geriledi.

Bu arada, tava, tütün ve sarhoş edici içki için fiyatlar yüzde 10,36’ya kıyasla yüzde 10,74’le daha hızlı yükseldi. Konut yüzde 3,19’a karşı yüzde 3,21 artarken yakıt ve ışık yüzde 1,90’a karşı yüzde 2,99 arttı. Aylık bazda, tüketici fiyatları Mayıs ayından bu yana ilk aylık düşüşle yüzde 1 düştü.

Veriler, ülkenin perakende fiyat enflasyonunun Aralık’ta beklenenden daha fazla yavaşladığını gösterirken rakam Mart’tan bu yana ilk kez merkez bankasının %2-%6 hedefinin içine düştü.
Hindistan Enflasyon Aralık
Kaynak: MOSPI

Veriler üzerine Hint rupisi ABD doları başına 73,2 civarında işlem gördü ve 2 Mart’tan bu yana en güçlü seviyelerinden birine yakın kaldı. Rupiye olan talep, Hindistan’ın acil kullanım için iki koronavirüs aşısını onaylamasının ardından daha hızlı bir ekonomik iyileşme beklentisiyle ve ve ABD’de ek mali canlandırma umutlarıyla desteklendi.

GCM Yatırım Banner

2020’de rupi dolar karşısında yüzde 2’den fazla değer kaybetti ve Nisan ortasında dolar başına 77’ye kadar tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemişti. Ülkenin gösterge BSE Sensex endeksi de yatırımcılar bugün açıklanacak fiyat enflasyonu ve endüstriyel üretim verilerini beklerken Salı günü 49,517 ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı. RIL, Bharti Airtel ve HDFC Bank en iyi performans gösterenler arasında yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.