Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Olası Pirinç Kısıtlaması Arz Endişelerini Artırabilir

Pirinç arzında dünyada ilk sırada olan Hindistan’ın ihracata kısıtlama getirmesi bekleniyor. Bu durum fiyatların artmasına neden olabilir.
Hindistan’ın Olası Pirinç Kısıtlaması Arz Endişelerini Artırabilir
Yorum

Dünyanın en büyük pirinç ihracatçısı olan Hindistan, ülke artan gıda fiyatları ile boğuşurken, tahıl sevkiyatına daha fazla kısıtlama getirmeyi planlanlıyor. Olası karar küresel arzı daha da daraltabilir.

Konuya yakın kaynaklara göre hükümet, yarı haşlanmış pirinç sevkiyatına vergi koymayı düşünüyor. Henüz bir karar verilmediğini ve görevlerin uygulanmasına yol açacak kesin bir müzakerenin bulunmadığını söyleyen kişiler, bilgilerin gizli olması nedeniyle kimliklerinin açıklanmasını istemedi.

Asya’da pirinç, Güney Asya ülkesinin bazı ihracatları yasakladığını açıklaması ve Tayland’ın üretim görünümüne ilişkin endişeler sonrasında bu ay neredeyse 15 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümeti, yakın zamanda soğanın artan maliyetini hedef alarak önümüzdeki yılın başlarında yapılacak seçimler öncesinde yurt içi gıda fiyatlarını soğutma çabalarını hızlandırdı.

Hindistan halihazırda kırık pirinç ve basmati olmayan beyaz pirinç ihracatını yasaklarke , buğday ve şeker sevkiyatını kısıtlamıştı. Ülke aynı zamanda buğdaya uygulanan yüzde 40’lık ithalat vergisini kaldırmayı ve arzı artırmak için devlet rezervlerinden domates ve tahıl satmayı değerlendiriyor.

Yağmurun yoğun olduğu mevsimlerde yetişen pirinç, Hindistan’da yetiştirilen başlıca gıda ürünü olarak görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%