Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan Seçim Sonuçlarının Pazarlar Üzerinde Önemli Bir Etkisi Olmayacak

Credit Suisse Asya Pasifik hisse senedi stratejisinin eş başkanı Neelkanth Mishra'ya göre; Hindistan seçimlerinin sonucundan muzdarip olmayacak.
Hindistan Seçim Sonuçlarının Pazarlar Üzerinde Önemli Bir Etkisi Olmayacak
HABER GİRİŞ

Hindistan’ın önündeki seçimden nasıl bir sonuç çıkacağı beklenirken, piyasa uzmanları ülkeye olası etkileri üzerine konuşmaya devam ediyor. Goldman Sachs satın alma derecesindeki Hint hisselerini açıklarken, Credit Suisse’den Neelkanth Mishra, seçimlerin ülkeyi muzdarip etmeyeceğini dile getirdi.

Mishra, Sensex ve Nifty 50 endekslerinin son altı seçimin sonuçlarının piyasa üzerinde çok az etkisi olduğunu belirtti.

Seçimler Piyasaları EtkilemiyorHong Kong’daki Credit Suisse Asya Yatırım Konferansı’nda Mishra, “Benim görüşüme göre seçimler pazarları etkilemiyor. Belki biraz oynaklık olacak. Pazar ne yaparsa yapsın, bunun karşısında hareket edeceğim. Panik satışı olursa alırdım. Büyük bir dalgalanma olsa satardım,” ifadelerini kullandı.

Hindistan 11 Nisan’dan başlayarak parlamentonun alt meclisi için yedi aşamada seçim yapacak. Sonuçlar Mayıs ayında açıklanacak ve ardından yeni bir hükümet kurulacak. Bazı görüşlere göre; Başbakan Narendra Modi, iktidardaki parti ittifakının 543 parlamento sanyesinin çoğunluğunu ele geçirecek.

Pew Araştırma Merkezi yetişkinlerin çoğunun ülkenin yönünden ve gelecek nesillerin ekonomik beklentilerinden memnun olduğunu belirtti.

Araştırmaya Göre Halk MemnunŞirket, geçen yılın Mayıs ve Temmuz ayları arasında Hindistan’da 2521 katılımcı ile düzenlediği anketinde bu sonuçları elde etmişti. Yine de istihdam olanaklarının olmayışı gibi ulusal meseleler, demonizasyonun ve iyi hizmet vergilerinin gerçek etkisi gibi kaygılar sürüyor.

Mishra, Hindistan’daki kamuoyu yoklamalarının geçmişte büyük ölçüde yanlış olduğunu ve yanlışlığın arttığını sözlerine ekledi. Örnek olarak, 2014’te anket sonuçları 100 sandalye kadar yanlış sonuç vermişti. Modi’nin Bharatiya Janata Partisi, kamuoyu yoklamalarının tahmin ettiği kadar sandalye kazanmasa da yatırımcılar arasındaki en büyük endişe BJP ve Hindistan Ulusal Kongresi2nin olmadığı bir üçüncü cephe hükümetin otaya çıkması.

GCM Yatırım Banner
Mishra, “Bu hükümette kaos, belirsizlik ve istikrarsızlık yaratıyor ve insanlar genellikle bundan hoşlanmıyor,” dedi.

Modi Dışında Halk Mutlu OlmazHindistan pazarlarındaki yatırımlar devam ettiğine değinen Mishra, bankacılık dışı finans şirketlerinin şu anda karşılaştıkları stres nedeniyle bankacılık sektörünün cazip bir fırsat haline geldiğini söyledi. Bu, Hintli şirketler için önemli bir finansman kaynağı olan bankaların, ülkedeki tüm kredi büyümesini ileriye götürecekleri anlamına gelmiyor.

Geçen birkaç yıl boyunca, Hindistan bankalarını temizlemek için önemli reformlar uygulandı. Özellikle de kamu kaynaklı kredilere maruz kalanlara yönelik olan reformlar, 2018 yılının Temmuz ayında gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.