Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan, Rusya’dan İndirimli Fiyatla Buğday Almayı Değerlendiriyor

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre Hindistan, küresel fiyatların yüksekliği nedeniyle Rusya’dan buğday almayı planlıyor.
Hindistan, Rusya’dan İndirimli Fiyatla Buğday Almayı Değerlendiriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hindistan, arzı artırmak ve gelecek yıl yapılacak eyalet ve genel seçimler öncesinde gıda enflasyonunu azaltmak için ender bir hareketle artan küresel fiyatlar karşısında indirimli buğday ithal etmek istiyor. Hükümet bu kapsamda Rusya ile görüşmelerde bulunuyor.

İthalat, Yeni Delhi’nin Temmuz ayında enflasyonu 15 ayın en yüksek seviyesine çıkaran buğday fiyatlarını aşağı çekmek için piyasaya daha etkili bir şekilde müdahale etmesine izin verecek.

Kaynaklardan biri, Rusya’dan buğday ithalatı sorulduğunda, “Hükümet özel ticaret ve hükümetler arası anlaşmalar yoluyla ithalat olasılığını araştırıyor. Karar dikkatli bir şekilde verilecek.” açıklamasını yaptı.

Hindistan uzun zamandır diplomatik anlaşmalar yoluyla buğday ithal etmiyor. En son önemli miktarda buğday ithal edilen 2017 yılında, özel tüccarların 5,3 milyon ton sevkiyat yaptığı zamandı.

Kaynaklara göre hükümetin Rus buğdayını ithal etme planı, yakıt, tahıl ve bakliyat gibi temel emtia fiyatlarını düşürmek için düşünülen arz yanlı önlemleri ve enflasyonun yoksullar üzerindeki etkisini hafifletmek için kırsal planların genişletilmesini içeriyor.

GCM Yatırım Banner

Başka bir kaynak, Hindistan’ın açığı kapatmak için yalnızca 3 milyon ila 4 milyon ton buğdaya ihtiyacı olmasına rağmen, Yeni Delhi’nin fiyatlar üzerinde çok daha büyük bir etki yaratmak için Rusya’dan 8 milyon ila 9 milyon ton buğday ithal etmeyi düşünebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.