Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan Merkez Bankası Faizi Sabit Bırakırken Sıkılaşma Sinyali Verdi

Hindistan Merkez Bankası gerçekleştirdiği toplantı sonrası faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı. Banka bundan sonrası için sıkılaşma sinyali verdi.
Hindistan Merkez Bankası Faizi Sabit Bırakırken Sıkılaşma Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ

Hindistan Merkez Bankası kilit borç verme oranını beklendiği gibi sabit tuttu, ancak gıda fiyatlarında normalden yüksek mevsimsel artışların yarattığı enflasyon endişeleri ile bankacılık sistemindeki nakit miktarını azaltmak için harekete geçti.

Son karar ile faiz oranı yüzde 6,50 seviyesinde bırakılmış oldu ve üst üste üçüncü toplantıda oranlarda değişiklik yapılmamış oldu.

Hindistan, artan fiyatları soğutmak amacıyla Mayıs 2022’den bu yana oranları 250 baz puan artırdı.Merkez bankası, bankaların tutması gereken nakit sınırını geçici olarak artırdı ve bunun piyasadaki kısa vadeli faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor.

RBI Başkanı Shaktikanta Das, RBI’nin ekonomik büyümeyi desteklerken enflasyonun kademeli olarak komitenin hedefiyle aynı hizaya gelmesini sağlamak için uzlaştırmayı geri çekme politika duruşunu sürdürdüğünü söyledi. Enflasyonla ilgili sürecin halen bitmediğini vurguladı.

Merkez bankası, gıda fiyatlarından gelen baskıları gerekçe göstererek, mevcut mali yıl için enflasyon tahminini önceki yüzde 5,1’den yüzde 5,4’e yükseltti. Temmuz-Eylül çeyreğinde, enflasyonu yüzde 6,2 olarak bekleyen banka, bir önceki yüzde 5,2’lik tahmini yukarı yönlü revize etmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Das, para politikasının bir süre gıda fiyatlarındaki şokları gözden geçirebileceğini söyledi. Hindistan’da musonun başlangıcında tipik olan gıda fiyatlarındaki artışlar, dört aylık düşüş eğilimini kırarak Haziran ayında manşet enflasyonu yükseltti. Analistler, enflasyonun Temmuz ayında RBI’nin tahminini aşarak yüzde 6,4’e ulaşmasını bekliyorlar .

Kotak Mahindra Bank baş ekonomisti Upasana Bhardwaj, “Mevsimsel artışın yanı sıra düzensiz hava koşullarının önümüzdeki toplantılarda da MPC’nin şahin eğilimini korumaya devam edeceğine inanıyoruz. Oranların yılın geri kalanında değişmeden kalmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Hindistan ekonomisindeki büyüme, RBI’nin önceki tahmininden farklı olarak yüzde 6,5 olarak görülüyor. Das ekonomideki talebin canlı olmaya devam ettiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.