Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan Hükümeti: Nominal GSYİH 2022 Mali Yılında %19 Büyüyecek

Hindistan Maliye Bakanlığı, 2022 mali yılında nominal GSYİH’nin yüzde 19 büyüyeceğini öngördü. Detaylar aşağıda;
Hindistan Hükümeti: Nominal GSYİH 2022 Mali Yılında %19 Büyüyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülkenin 15. Finans Komisyonu Başkanı N K Singh, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 23,9’luk rekor gerileme kaydeden ve bununla OECD’nin en kötü performansını sergileyen Hindistan için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Livemint‘e verdiği demeçte Maliye Bakanlığı’nın tahmininin 15. Finans Komisyonu’nun (FFC) uzmanlardan aldığı bazı değerlendirmelere kıyasla biraz daha mütevazı olduğunu söyledi.

Hindistan Maliye Bakanlığı, nominal GSYİH’nin 2022 mali yılında 2021 mali yılında olası çift haneli düşüşün ardından muhtemelen yüzde 19 artacağını söylemişti.

Maliye Bakanlığı gibi tahminlerini revize eden birçok kurumla birlikte Hindistan ekonomisi için çift haneli düşüş beklentileri artmıştı.

15. Finans Komisyonu Başkanı N K Singh ise Maliye Bakanlığı tahmininin, FFC’nin bazı uzmanlardan aldığı tahminlere kıyasla biraz mütevazı kaldığını söyledi. Hindistan hükümetinin baş ekonomik danışmanı Krishnamurthy Subramanian tarafından yapılan sunuma atıfta bulunan N K Singh, şöyle konuştu:

“İleriye dönük olarak, çok düşük temelli bir yıldan toparlanma hakkında tahminlerde bulunmak zorunda kaldık. Çeşitli tahminler var. Baş ekonomi danışmanı sunumda %19’a kadar çıkabileceğini söyledi, hatta bazıları aşırı iyimser senaryoda %21 olabileceğini ve diğerleri bunun daha mütevazı olabileceğini söyledi.”

Ancak yüzde 19’luk ya da 21’lik toparlanma tahminlerinin, 2021 mali yılında kaydedilecek çok düşük bir tabanın ardından gerçekleşmesi nedeniyle mekanik olarak tanımladı.
OECD En Kötü Performans
Kaynak: OECD

Geçen hafta Mint ile ayrı bir röportajda Subramanian, pandeminin bu mali yılın birkaç çeyreğinde Hindistan ekonomisi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilecek olmasına rağmen ülkenin gerçekleştirdiği yapısal reformlar nedeniyle yüksek bir büyüme yörüngesine geri döneceğini söylemişti.

“Tarım, emek, özelleştirme alanlarında yapılan bazı reformları dikkate aldığınızda, bunların hepsi birlikte ekonomide üretkenliği artıracak ve bu nedenle büyümenin geri getirilmesine yardımcı olacaktır.” demişti.

Maliye bakanlığı, cari mali yıl için herhangi bir GSYİH tahmini yayımlamasa da çoğu tahminci 2021 mali yılında çift haneli bir daralma öngördü. Moody’s Investors Service, 11 Eylül’deki son tahmininde, cari mali yılda %11,5 daralmanın ardından 2022 mali yılı için %10,6 reel GSYİH büyümesi öngörmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.