Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’da Enflasyon Mart’ta 4 Ayın Yükseğine Ulaştı

Hindistan’da yıllık enflasyon Şubat’ta yüzde 5,52 ile beklenti üzeri geldi. Gıda enflasyonu Şubat'tan sonra ikinci ayında arttı.
Hindistan’da Enflasyon Mart’ta 4 Ayın Yükseğine Ulaştı

Yeni günlük vaka sayısında rekor tazeleyen ve Brezilya’dan salgından en çok etkilenen ikinci ülke konumunu alan Hindistan, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı.

Buna göre Hindistan’da yıllık enflasyon oranı Mart’ta yüzde 5,52‘ye yükseldi. Beklentiler yüzde 5,40 yönündeydi. Mart enflasyonu 4 ayın en yükseği oldu.

Hindistan’da perakende fiyat enflasyonu Şubat’ta yüzde 4,83’lük piyasa tahminlerinin üzerinde yüzde 5,03’e yükselmiş, 3 aydaki en yüksek okuma olmuştu.

Mart’ta gıda enflasyonu ikinci ardışık ayda hızlanarak yüzde 3,87’den yüzde 4,94’e ulaştı.
Hindistan TÜFE Mart 2021
Kaynak: MOSPI

Bakliyat maliyeti yüzde 13,25 artarken, sebzeler yüzde 4,83 düştü. Giyim ve ayakkabı için maliyet yüzde 4,21’e karşı yüzde 4,41 hızlandı. Konut yüzde 3,23’e karşı yüzde 3,5 artarken yakıt ve ışık maliyeti yüzde 4,5 artış kaydetti.

Bu arada ülkenin sanayi üretimi Şubat’ta bir önceki yıla göre yüzde 3,6 geriledi. Bu yüzde 3 düşüş beklentisinden yüksek gelmesinin yanında geçen Ağustos ayından bu yana en yüksek okumayı temsil etti.

Madencilik üretimi yüzde 5,5 azalırken, elektrik üretiminde yüzde 0,1 artış görüldü. İmalat üretimi yüzde 3,7 düşerken toplu sanayi üretiminde yüzde 11,30’luk azalma bildirildi.

Bu arada Hindistan gösterge endeksi BSE Sensex, günü yüzde 3,44 ekside kapattı. 47,833’ten işlemleri tamamlarken Ocak sonundan bu yana en zayıf performansını kaydetti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum