Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan Başbakanı Rusya ile İlişkileri Güçlendirmek İstiyor

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ülkesinin Rusya ile ilişkileri güçlendirmeye istekli olduğunu söyledi. Detaylar şu şekilde...
Hindistan Başbakanı Rusya ile İlişkileri Güçlendirmek İstiyor
HABER GİRİŞ

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Ukrayna’daki savaşın ardından uluslararası toplumdan dışlanmış olsa bile Rusya ile ilişkileri güçlendirmeye istekli olduklarını söyledi.

Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu’na konuşan Modi, iki ülke arasında bir özel ortaklıktan söz etti ve enerji iş birliklerini güçlendirmeye özel ilgi duyduğunu belirtti.

Hindistanlı lider, Covid-19 ve Rusya-Ukrayna savaşının küresel tedarik zincirleri üzerindeki etkisine de dikkat çekti ve çatışmanın sona erdirilmesi için diplomasi ve diyalog çağrısında bulundu.

Modi bugünün küreselleşmiş dünyasında, bir bölgedeki olayların, tüm dünya üzerinde bir etki yarattığını söyledi. “Ukrayna’daki savaş ve Covid pandemisinin küresel tedarik zincirleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu belirten Modi, gıda, tahıl, gübre ve yakıt kıtlığının gelişmekte olan ülkeler için büyük endişe kaynağı yarattığını ifade etti.

Batı, Rusya’ya Baskıyı Artırıyor

En başından beri, diplomasi ve diyalog yolunun benimsenmesi gerektiğini vurguladıklarını ve u çatışmayı sona erdirmek için tüm barışçıl çabaları desteklediklerini sözlerine ekledi. Modi’nin açıklamaları, Batılı müttefiklerin Rusya üzerindeki ekonomik baskıyı artırmaya çalıştıkları dönemde geldi.

GCM Yatırım Banner

G7 ülkeleri geçtiğimiz hafta Kremlin’in Ukrayna’daki saldırısını finanse etme kabiliyetini azaltmak amacıyla Rus petrolünün fiyatına bir üst sınır getirmeyi planladığını duyurdu. Bu yaptırım planının başarılı olması için özellikle Hindistan ve Çin’in desteğinin gerekli olduğu kaydedildi.

Hindistan cephesinden ise bu yaptırım kararının değerlendirileceğine dair açıklamalar gelmişti. Ülkenin Maliye Bakanı Shri Hardeep Singh Puri, Rusya’ya yönelik petrol yaptırımına destek verip vermemeyi dikkatle değerlendireceklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.