Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hem Bedelli Hem Bedelsiz Kararı! Hisseler Güçlü Seyrediyor

Kontrolmatik Teknoloji dün akşam hem bedelli hem bedelsiz sermaye artırım kararını duyurdu. Bugün hisseler yüzde 5'i aşan pozitif ivme gösteriyor.
Hem Bedelli Hem Bedelsiz Kararı! Hisseler Güçlü Seyrediyor
HABER GİRİŞ

Yılın son işlem gününe ulaştık. Borsa pozitif bölgedeki hareketini sürdürürken, bazı hisselerde güçlü yükseliş dikkat çekiyor. Dün akşam borsa kapandıktan sonra hem bedelli hem de bedelsiz sermaye artırım kararı aldığını duyuran Kontrolmatik Teknoloji hisseleri, bugün yüzde 5’i aşan kazançla işlem görüyor.

Kontrolmatik dün akşam saatlerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yüzde 100 bedelli ve yüzde 150 bedelsiz sermaye artırım kararı aldıklarını duyurdu. Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yapılacağı bildirilirken, 200 milyon lira olan çıkarılmış sermayenin 650 milyon liraya yükseltileceği açıklandı.

Şirket 450 milyon liralık sermaye artışını 200 milyon lirasını nakden (bedelli), 250 milyon lirasını iç kaynaklardan (bedelsiz) olacak şekilde yapacak. 450 milyon lira tutarındaki sermayeyi temsil eden 450 milyon adet payın 1 TL nominal bedelli nama yazılı pay olarak ihraç edileceğini duyurdu.

250 milyon liralık bedelsiz kısmın ise Vergi Usul Kanunu (VUK) kayıtlarına göre hazırlanan mali tablolara göre kâr yedekleri kaleminden, Türkiye Finansal Raporlama Standartları’na (TFRS) uygun olarak hazırlanan finansal tablolara göre ise geçmiş yıllar kârları kaleminden karşılanacağı açıklandı.

200 milyon TL tutarındaki bedelli sermaye artırımı sonucunda oluşacak yeni pay alma hakkının (rüçhan hakkı) ise 15 gün süreyle kullanılmasına karar verildi. Kullanılmayan hakların ise Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da oluşacak fiyattan satılacağını ve satılmayan kısmın da 6 iş günü içinde iptal edileceğini bildirdi.

Şimdi Kayıt Olun
İlgili işlemlerin ve belgelerin hazırlanmasıyla birlikte SPK’ya başvuru yapılacağı açıklanırken, hisseler bugün güçlü pozitif seyrediyor.
KONTR Hisse Fiyatı - 29.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kontrolmatik Teknoloji hisseleri (KONTR) TSİ 10:40 sularında yüzde 5,69 oranında artıda 217,2 lirada seyrediyor. Hisseler 25 Eylül gününde 351 liraya tırmanarak rekor kırmıştı. Ardından bir gerileme süreci başladı ve 179,9 liraya kadar düştü.

Geçen haftaki işlemlerde yeniden yükselişe geçen hisseler bugün 223 liraya kadar tırmandı. Haftalık bazda yüzde 5,88 kazanca işaret ederken, aylık yüzde 16,85 oranında ekside performans gösteriyor. Yıllık getirisi ise yüzde 41,15 düzeyinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın