Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Heineken: Rusya-Ukrayna Savaşı Emtia Piyasasına Belirsizlik Getirdi

Heineken ilk çeyrek satış raporunu yayımlarken, Rusya-Ukrayna savaşının küresel ekonomik görünüme ek belirsizlikler getirdiğini söyledi.
Heineken: Rusya-Ukrayna Savaşı Emtia Piyasasına Belirsizlik Getirdi
HABER GİRİŞ

Hollandalı bira üreticisi Heineken, bugün 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; ilk çeyrekte bira satışları ve fiyatlarındaki keskin artışın 2022 kâr marjını koruduğu bildirildi.

Avrupa’da koronavirüs kısıtlamalrının istikrarlı bir şekilde gevşetilmesiyle desteklenen Heineken’in bira hacimleri, yüzde 3,5’lik tahminleri geçerek yıllık bazda yüzde 5,2 artış gösterdi. Avrupa bazındaki artış ise bar ve restoranlardaki bira satışlarının neredeyse üç katına çıkmasıyla yüzde 11,5 olarak açıklandı.

Heineken, doğrudan fiyat artışlarının, tüketicilerin daha pahalı biralara ve satışların süpermarketlerden barlara kaymasıyla litre başına ortalama gelirinin yüzde 18,3 arttığı belirtti. Toplam gelirde ise yüzde 24,9 oranında bir artış sağladı.

Heineken raporunda, Rusya’nın Ukrayna işgalinin küresel ekonomik görünüm ve emtia piyasalarına ek belirsizlik getirdiğini söyledi. Moskova’nın özel askeri operasyon olarak adlandırdığı işgalinden önce Şubat ayında ilk kez ifade edilen bir görüşü de yeniledi. Şirket, “Enflasyonist baskıların hanehalkı harcanabilir gelirini etkilemesini ve bunun sonucunda yıl içinde bira tüketimine yönelik bir risk olmasını bekliyoruz,” dedi.

Raporda şirketin 2021’de alınan riskten korunma pozisyonlarından yararlandığı, ancak artan maliyetlerin tedarik zinciri zorlukları ve Rusya’dan ayrılma kararının baskısıyla karşı karşıya kaldığı da ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.