Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hedef Fiyatı 89 TL Olan Hisse için “Al” Tavsiyesi Veriliyor

Yapı Kredi Yatırım, bankacılık sektörüne yönelik değerlendirmelerini ve beklentilerini paylaştı. Kurum, model portföyündeki bankalara işaret etti. İşte detaylar;
Hedef Fiyatı 89 TL Olan Hisse için “Al” Tavsiyesi Veriliyor
HABER GİRİŞ

Yapı Kredi Yatırım, 1 Mart 2024 tarihinde bankacılık sektörü Ocak sonuçlarını değerlendirdi. Bankacılık sektörünün Ocak 2024’te net karının 32 milyar TL olarak gerçekleştiği belirtildi ve aylık yüzde 62, yıllık ise yüzde 19 oranında düşüş gösterdiği aktarıldı.

Kurum, net kar düşüşüne sebep olan faktörleri paylaştı. Net faiz marjında gerilemenin, azalan ticari/kur/swap sonuçları ve sezonsal temettü gelirlerinin olmamasının net kar düşüşündeki temel etkenler olduğu ifade edildi.

Hedef Fiyatı 89 TL Olan Hisse için “Al” Tavsiyesi VeriliyorKaynak: Yapı Kredi Yatırım

Yapı Kredi Yatırım, aylık olarak net faiz marjında 197 baz puan düşüş gözlemlediğini, bu düşüşün ana etkeninin Türk lirası kredi-mevduat makasında düşüş ve TÜFE’ye endeksli tahvillerden gelen düşük katkıdan kaynaklandığını paylaştı. Net faiz marjının 2024’ün ilk çeyreğinde dip yaptıktan sonra ikinci çeyrek itibarıyla toparlanabileceği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 29 Şubat tarihinde bankacılık sektörüne yönelik verileri paylaşmıştı. 23 Şubat haftası itibarıyla KKM hesabının 2 trilyon 323 milyar 860 milyon TL’ye gerilediği kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner

Yapı Kredi Yatırım, sektörün sermaye yeterlilik ve çekirdek sermaye oranlarının aylık yaklaşık 190 baz puan düşerek yüzde 16,9 ve yüzde 13,4 seviyesine indiğini bildirdi. Açıklanan verinin mevduat ve katılım bankaları hisseleri için nötr/sınırlı olumsuz olarak değerlendirildiği, fakat Türkiye Sınai Kalkınma Bankası için (TSKB) olumlu yorumlandığı aktarıldı.

Tüm mevduat ve katılım banka gruplarında aylık bazda net kar düşüşü gözlemlendiği, yatırım bankalarının net karının aylık yüzde 32, yıllık ise yüzde 61 arttığı bildirildi.

Bankacılık Endeksi ve Hisseler

Bankacılık endeksinin BIST 100 endeksine göre 2024 başından bu yana yüzde 7 geride performans gösterdiği, bunun geride bırakılan ilk çeyrek performansından kaynaklandığı kaydedildi.

Hedef Fiyatı 89 TL Olan Hisse için “Al” Tavsiyesi VeriliyorKaynak: Yapı Kredi Yatırım

Yapı Kredi Yatırım, 4 banka için “al” tavsiyesi veriyor.

2024 Strateji Raporunda yer alan hisseler:

  • Akbank (AKBNK) hedef fiyat: 58 TL
  • Garanti Bankası (GARAN) hedef fiyat: 89 TL
  • İş Bankası (ISCTR) hedef fiyat: 34 TL
  • Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) hedef fiyat: 11 TL
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.