Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hedef Fiyatı 67 TL Olan Sektör Devinden Kapasite Artışı

Borsa İstanbul’da SISE koduyla işlem gören ve yatırımcıların yakından takip ettiği Şişe ve Cam Fabrikaları, kapasite artışına gideceğini duyurdu. İşte detaylar;
Hedef Fiyatı 67 TL Olan Sektör Devinden Kapasite Artışı
HABER GİRİŞ

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE), 15 Ocak tarihinde kapasite artışına gideceğini ve finansal varlık edinimine yönelik açıklama yaparak yatırımcıların ilgisini üzerine çekti. Şirket, Mersin Soda Külü tesisinde 175 bin ton/yıl ağır soda külü kapasite artışı yatırımının gerçekleştirileceğini duyurdu.

Bu yatırım ile Şişecam’ın cam faaliyet alanında devam eden Tarsus merkezli düzcam ve buzlu cam yatırımlarının tamamlanmasıyla hızla artacak soda külü ihtiyacının iç kaynaklardan karşılanması yoluyla soda külü alanındaki rekabetçi konumun güçlendirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

Halihazırda 1,5 milyon ton/yıl soda üretim kapasiteye sahip Mersin Soda Külü tesisi dahil Şişecam’ın dünya çapındaki toplam soda külü üretim kapasitesinin 5 milyon ton/yıl olduğu belirtildi.

Yeni kapasite artışı yatırım bedelinin yaklaşık 125,3 milyon dolar olduğu ve 2026’da devre alınmasının hedeflendiği paylaşıldı. Böylece Şişecam’ın Türkiye’de kurulu soda külü üretim kapasitesinin 1,7 milyon tona ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

ICRON Paylarının Satın Alınması

Şişecam, 15 Ocak’ta paylaştığı diğer bildirimde şirketin yüzde 100 iştiraki olan Şişevam Investment B.V ile Icron Teknoloji Bilişim arasında imzalanan sözleşme kapsamında ICRON’un yüzde 3 oranındaki payının, mevcut ortakların hisseleri oranında 3 milyon dolar nakit sözleşme karşılığında Şişecam Investment B.V. tarafından satın alındığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu hisse alımı ile birlikte ICRON’un sermayesinin yalnızca Şişecam Investment B.V. tarafından 5 milyon USD karşılığında iştirak edilerek artırılacağı, buna takiben Şişecam Investment B.V.’nin ICRON’daki payının yüzde 15,66’ya yükseleceği aktarıldı.

ICRON yatırımına ilişkin olarak Icron Teknoloji Bilişim A.Ş ile akdedilen sözleşmenin ilerleyen dönemde Şişecam İnvestment B.V’nın ICRON’daki toplam payının kademeli olarak yüzde 49’a kadar yükseltilmesine olanak tanıyacağı ifade edildi. Sözleşmenin satın alma opsiyon hakkını da içerdiği paylaşıldı.

Hedef Fiyatı 67 TL Olan Sektör Devinden Kapasite ArtışıKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 46 TL’den tamamlayan SISE hisselerinde dalgalı seyir sürüyor. 27 Aralık’ta 49 TL’ye kadar çıkan hisse, 15 Ocak’ta kapanışını yüzde 1 artışla 48,2 TL’den yaptı. Hissede haftalık yüzde 5, aylık yüzde 2, yıllık yüzde 23,2 değer artışı görüldü.

InvestingPro analistleri, SISE paylarının 67 TL seviyelerine çıkabileceğini düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.