Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hedef Fiyatı 342 TL Olan Şirket Temettü Veriminde İlk Sırada

Borsa İstanbul’da yukarı yönlü hareket beklentileri devam ederken temettü verimi en yüksek 9 şirket arasında ilk sırada Doğuş Otomotiv yer aldı. İşte detaylar;
Hedef Fiyatı 342 TL Olan Şirket Temettü Veriminde İlk Sırada
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yatırımcılar hisse senetlerindeki değer artışıyla birlikte şirketlerin verdiği temettülerden de yararlanarak kazançlarını artırmak istiyor. Temettü dağıtan şirketler yatırımcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor ve bir şirketin kar payı dağıtması, kendisine yönelik güveni artırıyor.

2024 yılında Borsa İstanbul’a yönelik uzun vadeli hedefler oldukça pozitif. Özellikle seçim belirsizliğinin ardından kayda değer bir yukarı yönlü yükselişin gerçekleşebileceği düşünülüyor. Bu süreçte hisselerin performansıyla birlikte hangi şirketlerin yüksek temettü verimliliğine sahip olduğu da merak ediliyor.

Temettü dağıtımı yapan şirketler karşılaştırılırken kullanılan oranlardan biri de temettü verimliliği olarak karşımıza çıkıyor. Temettü verimi, şirkete yatırılan her 1 TL için ne kadar kar payı elde edileceğini gösterir. Söz konusu oran, hisse başına brüt temettü miktarının hissenin temettü dağıtma tarihinden önce kapanış fiyatına bölünmesiyle bulunuyor.

Temettü Veriminde Hedef Fiyatı 342 TL Olan Şirket İlk SıradaKaynak: InvestingPro

InvestingPro platformunda yer alan verilere göre temettü verimi temelinde ilk sırada Doğuş Otomotiv (DOAS) yer aldı. Ayrıca DOAS’ın sermaye yatırım getirisinin yüzde 75’e yakın değeriyle güçlü olması da dikkat çekiyor.

GCM Yatırım Banner

Doğuş Otomotiv’in finansal sağlık bilgisine bakıldığında nakit akış durumu, büyüme durumu, fiyat momentumu, karlılık durumu ve göreceli değer gibi faktörler baz alındığında “üstün performans” kategorisinde yer aldığı belirtildi.

Temettü verimi sıralamasında DOAS’ı yüzde 8,5 ile Naturelgaz (NTGAZ), yüzde 7,7 ile Metro Yatırım Ortaklığı (MTRYO), yüzde 7,7 ile Info Yatırım (INFO) ve yüzde 7,6 ile Atlas Menkul Kıymetler (ATLAS) takip etti.

Listede yer alan otomotiv devi Ford Otomotiv’in (FROTO) yüzde 6,1, petrol sektörünün öncüsü Tüpraş’ın (TUPRS) ise yüzde 5,3 temettü verimliliği bulunuyor.

Temettü Veriminde Hedef Fiyatı 342 TL Olan Şirket İlk SıradaKaynak: InvestingPro

Listenin ilk sırasında yer alan Doğuş Otomotiv’in yüzde 34 oranında iskontolu hareket ettiği kaydedildi. Temel analize göre yüksek temettü verimliliği ve ucuz olarak nitelendirilen DOAS için 9 analistin hedef fiyat ortalaması 342 TL seviyesinde bulunuyor. En yüksek hedef 487 TL, en düşük ise 270 TL olarak veriliyor.

Hedef Fiyatı 342 TL Olan Şirket Temettü Veriminde İlk SıradaKaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 17 Ocak’ta kapanışını 8024 puanla yatay yaptı. DOAS hisseleri en yüksek seviyesini 23 Ağustos’ta 314,3 TL ile görmüştü. Bu noktadan gerilemeye başlayan ve dalgalı hareket eden DOAS, 2024 yılına 257 TL’den başladı. 17 Ocak’ta ise günü 245,1 TL’den sonlandırdı.

Hissede haftalık yüzde 2,6, aylık yüzde 1,8 değer kaybı görülürken yıllık artış yüzde 76,9 seviyesinde oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın