Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hedef Fiyat Görülünce Zil Takıp Oynatacak Hisse Bulundu!

Bilançosuyla göz dolduran şirketlerden biri de Coca Cola İçecek olurken, bugün yatırım kuruluşları hedef fiyatları arşa çıkarttı. İşte yeni hedef fiyatlar:
Hedef Fiyat Görülünce Zil Takıp Oynatacak Hisse Bulundu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail’in hain saldırılarıyla devam eden savaşın etkisi Borsa İstanbul’u aşağı çekmeye devam etse de bilanço sezonu yatırımcının yüzünü bir nebze de olsa güldürüyor. Bilançolar açıklandıkça yatırım kuruluşları Türkiye’nin önde gelen şirketleri için hedef fiyat ve tavsiyelerini güncelliyor. Coca Cola İçecek de bu şirketlerden biri olurken, bugün elinde hissesi olan kişi hedef fiyat görülünce  zil takıp oynayacak.

Coca Cola İçecek A.Ş. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde satış geliri piyasa beklentisine paralel yıllık yüzde 82 artışla 31,710 milyon lira oldu. Net kâr ise beklentilerin üzerinde 4,327 milyon lira olarak gerçekleşti. Beklentileri aşan şirket, artan faaliyet kârlılığı ile bu sonuçları elde etti.

Cola Cola İçecek (CCOLA) hisseleri bugünkü işlemleri TSİ 13:25 sularında yüzde 4,13 yükselişle 383 lirada geziyor.
CCOLA Hisse Fiyatı - 01.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler 11 Eylül tarihinde 420 liraya yükselerek tüm zamanların zirvesini kaydetmişti. Uzun vadeli grafiğine baktığımız zaman güçlü bir yükseliş eğilimini sürdürdüğü görülen şirketin hisseleri, zirve sonrasında bir miktar gerileme gösterdi. Ancak bu düşüş borsanın genel trendinde görülen geri çekilmeyle bağlantılı yorumlanıyor.

Zirvenin ardından hisseler 340 liranın altını test ettikten sonra buradan destek aldı ve yeniden yükselişe geçti. 380 lira civarında seyreden hisseler için hedef fiyatlar ise yaklaşık 2 katına işaret ediyor. İşte bu beklentilerden bazıları:

İntegral Yatırım – Hedef Fiyat: 600 TL

Yatırım kuruluşu bugün yayımladığı bilanço analizinde Coca Cola İçecek’in beklenti üstü gelen net kârlılığında cirodaki büyümenin etkili olduğunu belirtti. Maliyet yönetimi ve maliyetlerin fiyatlara yansıtılmasıyla diğer faaliyet gelirlerinin karlılığı desteklediğini belirten kurum, finansal giderler ve verginin kârlılığı baskıladığını yazdı.

GCM Yatırım Banner

Kurum CCOLA için hedef fiyatı 440 liradan 600 liraya yükseltirken, hem yurt içinde hem de yurt dışındaki enflasyonist ortamın devam etmesinin şirket açısından pozitif olacağını ifade etti. İntegral Yatırım, “Nominal büyümenin yanı sıra hacimlerdeki büyümeyle beraber yurt içi ve yurt dışı büyümesini değerli görüyoruz. Küresel ekonomide talebin canlanmasıyla birlikte şirketin satış hacimlerinin artacağını düşünüyoruz,” dedi.

ICBC Yatırım – Hedef Fiyat: 580 TL

ICBC Yatırım bugün Coca Cola İçecek için yayımladığı bilonço değerlendirmesinde; tahmin üstü net kâra, güçlü satış büyümesinin devamına, karlılıktaki iyileşmeye ve borçluluğun azalmaya devam ettiğine dikkat çekti.

ICBC Yatırım - CCOLA Yorum
Kaynak: ICBC Yatırım

Hissenin son 1 yılda yüzde 121 yükseldiğini belirten kurum, BIST 100 endeksine göre yüzde 16 daha iyi bir performans kaydettiğine dikkat çekti. Bu kapsamda 12 aylık hedef fiyatı 550 liradan 580 liraya yükseltti. AL tavsiyesini ise koruduğunu belirtti.

Ak Yatırım – Hedef Fiyat: 570 TL

Ak Yatırım bugünkü bülteninde Coca Cola İçecek’in net kârının piyasa beklentisini yüzde 23 aşmasıyla birlikte hedef fiyatını yukarı çekti. 543 lira olan 12 aylık hedef fiyatı 570 liraya yükselttiğini belirten kurum, Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyesini koruduğunu söyledi.

Hedef fiyatın yüzde 55 getiri potansiyeli sunduğuna dikkat çeken Ak Yatırım, hisselerin uluslararası benzerlerine göre son 3 yıl ortalama tarihsel iskontosunun üzerinde yüzde 60 iskontolu işlem gördüğünü belirtti.

Oyak Yatırım – Hedef Fiyat: 563 TL

Oyak Yatırım bugünkü bülteninde 7,7 milyar liralık FAVÖK ve 4,3 milyar liralık net kârın piyasa beklentilerini sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 23 oranında aştığını belirterek CCOLA hisselerini yorumlamaya başladı. Beklenenden güçlü gelen operasyonel karlılığın yanında yüzde 27,2’lik efektif vergi oranının net kârı desteklediğini belirtti.

Kurum, 485 lira olan hedef fiyatı 563 liraya yükseltirken, Endeks Üstü Getiri tavsiyesini korudu. Aynı zamanda “Sonuçlar ve makro revizyonlar tahminlerimizi etkilemiştir. 2023 net kâr tahminimizi yüzde 8 yukarı çektik,” ifadelerini kullandı.

Halk Yatırım – Hedef Fiyat: 527 TL

Beklentilerin üzerinde gelen net kârın hisselere pozitif etkisi olabileceğini yorumlayan Halk Yatırım, hedef fiyatı 469,4 liradan 527 liraya yükseltti. Getiri potansiyelini yüzde 43 olarak belirten kurum, beklentilerle uyumlu ciro performansına değindi.

3Ç23’te Coca Cola İçecek’in net satış gelirlerinin yıllık yüzde 82,3 artışla 31,734 milyon lira seviyesiyle beklentilerle uyumlu gerçekleştiğini söyledi. AL tavsiyesini koruyan kurum, “Yurt içi pazar dinamiklerinin desteği ve artan hacimlere bağlı olarak Coca-Cola İçecek’in brüt kar marjı çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla 2,7 puan ve 3,8 puanlık artışlarla %37,6 seviyesine yükseldi,” dedi.

Şeker Yatırım – Hedef Fiyat: 520,30 TL

Şeker Yatırım bugün Coca Cola İçecek için yayımladığı bilanço değerlendirmesinde, bilançonun kısa vadede hisselere pozitif etkisi olacağını belirtti. 12 aylık hedef fiyatı 438,10 liradan 520,3 liraya yükselttiğini açıklayan kurum, AL tavsiyesini korumaya devam etti.

Hedef fiyatın yüzde 41,5 getiri potansiyeli taşıdığını da dile getirdi.

YapıKredi Yatırım – Hedef Fiyat: 485 TL

YapıKredi Yatırım - CCOLA Yorum
Kaynak: YapıKredi Yatırım

YapıKredi Yatırım, Coca Cola İçecek’in beklentilerini aşan net kâr açıklamasının nedenini efektif vergi oranları olduğunu belirtti. Kurum, “Yıllık bazda yaklaşık 380 puanlık brüt kâr marjı iyileşmesiyle birlikte dirençli faaliyet rakamlarının SNA üretimi bu çeyrekte arttı,” dedi.

Kurum, hisseye karşı olumlu duruşlarını koruduklarını belirtirken, hedef fiyatı 485 lirada tuttuklarını ve AL tavsiyesini yinelediğini belirtti.

Garanti Yatırım – Hedef Fiyat: 465,9 TL

Garanti Yatırım bugün şirket için yayımladığı bilanço analizinde, sonuçların olumlu etkisini beklediklerini ifade etti. Endeks Üzerinde Getiri tavsiyesini koruduğunu belirten kurum, 12 aylık hedef fiyatı 276 liradan 465,9 liraya yükselttiğini açıkladı.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın