Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hedef Fiyat 50 TL’ye Çıktı! Bu Hissede Beklenti Yükseldi

Oyak Yatırım, Çimsa için paylaştığı yeni raporunda hedef fiyatını ve tavsiyesini yukarı yönlü güncelledi. Şirket için katalizörler ve riskler sıralandı. İşte detaylar;
Hedef Fiyat 50 TL’ye Çıktı! Bu Hissede Beklenti Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da yukarı yönlü hareketler devam ederken aracı kurumlar ve bankalardan hisse raporları paylaşılmaya devam ediliyor. Oyak Yatırım, 1 Şubat tarihinde Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret (CIMSA) için raporunu paylaştı.

Şirketin parlak görünümünün yeni yatırımlarla güçlendiği belirtildi ve hedef fiyatın 39,75 TL’den 50,50 TL’ye yükseltildiği açıklandı. Revize edilen tahminler doğrultusunda tavsiye “endekse paralel getiri”den “endeks üzeri getiri”ye güncellendi.

Hedef Fiyat 50 TL’ye Çıktı! Bu Hissede Beklenti YükseldiKaynak: Oyak Yatırım

Çimsa’nın iç güçlü iç talebine, istikrarlı enerji maliyetlerine, karbon sıfır hedefine paralel olarak ürün kapasitesine, çeşitliliğine ve karlılığına işaret edilerek 2023 ve 2024 tahminleri revize edildi. 2023 için gelir ve FAVÖK tahminleri sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 12 artarken net kar tahmini yüzde 22 düşürüldü. 2024 için FAVÖK ve net kar tahminleri sırasıyla yüzde 16, yüzde 11 ve yüzde 1 oranında yükseltildi.

Şirketin yurt içi satışlarının kentsel dönüşüm sayesinde yükseldiği, kapasite artışının ihracatı olumlu yönde etkileyeceği kaydedildi. ABD’deki kapasite artışına ek olarak Eskişehir Fabrikası’nda Atık Isıdan Elektrik Üretim Tesisinin kurulumuna başlayacağının duyurulduğu hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

Katalizörler:

  • Kahramanmaraş depremi sonrası Türkiye’de kentsel dönüşüm projeleri
  • 2024’e kadar istikrarlı enerji fiyatları
  • Yurtiçi ve uluslararası talepteki eğilimlere göre kaynakları kaydırma esnekliği
  • Döviz kazancı elde etmek için dış pazarlardaki genişlemeler ve yatırımlar

Riskler:

  • Yeni parasal sıkılaştırma politikalarının başarısız olması nedeniyle konut inşaatlarında yavaşlama
  • Elektrik, pet kok, kömür ve doğal gaz fiyatlarında artış
  • Yüksek hammadde fiyat oynaklığı
  • Çimento fiyatlarında düşüş

Hedef Fiyat 50 TL’ye Çıktı! Bu Hissede Beklenti YükseldiKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 29,3 TL’den tamamlayan CIMSA, yeni yılın ilk ayında yukarı yönlü hareket etmeyi başardı. Önceki işlem gününü 32,9 TL’den tamamlayan CIMSA, 1 Şubat saat 15.30 itibarıyla yüzde 7,2 artışla 35,3 TL’den işlem görüyor.

1 Şubat’ta Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 8677 puan ile yeni rekora ulaşıldı. Sektör endeksleri arasında ise en fazla kazandıran yüzde 3,7 ile taş, toprak endeksi olarak öne çıkıyor. Endekse ait hisselerden en çok kazandıran ise yüzde 10 artışla 349,75 TL’ye çıkan Nuh Çimento (NUHCM) oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın