Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine’nin Faizsiz Tahvilleri Kapış Kapış Gitti

İslami uyumlu tahviller olan sukuk ihracına ilişkin bakanlıktan açıklama geldi. Yatırımcılara satılan sukukta talep patlaması yaşandığı duyuruldu.
Hazine’nin Faizsiz Tahvilleri Kapış Kapış Gitti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kira sertifikası olarak tanım bulan ve mevcut ekonomi yönetiminin faizsiz yatırım aracı olduğu için tercih ettiği sukuk ihracında talep patlaması yaşandığı öğrenildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, sukuk ihracına aldığı talebin 3 katı bulduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, dün itibarıyla uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihraç edildiğini ve 5 yıl vadeli ihrac tutarının 2,5 milyar doları bulduğu duyuruldu.

Sukukun kira oranının yüzde 8,5091, getiri oranının ise yüzde 8,50 olarak belirlendiği kaydedildi.

İhraç tutarının 14 Kasım Salı günü hesaplara yatırılacağı açıklandı Açıklamada, ihraca talepte bulunan yatırımcı sayısının 200 olduğu, ihraç tutarının 3 katı kadar talep görüldüğü bildirildi.

En Çok Sukuk Orta Doğu’daki Yatırımcılara Satıldı

Açıklamada, sukuk ihracının yüzde 45’lik kısmı Orta Doğu’da, yüzde 24’ü İngiltere’de, yüzde 18’i ABD’de, yüzde 7’i diğer Avrupa ülkelerinde, yüzde 4’ü Türkiye’de ve yüzde 2’yi Asya’da yer alan yatırımcılarla yapıldığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Dünkü ihraçla birlikte bu yıl uluslararası sermaye piyasalarından toplamda 10 milyar dolar tutarında finansman sağlandığı açıklandı.

Sukuk İhracı Nedir?

Arapça adı sukuk olan İslami uyumlu tahviller, finansal sertifika olarak satılır. Finansman yaratmak isteyen devlet ya da şirketler, sukuk yatırımı yapan yatırımcılara ihraçta bulunur.

Bono ile yakın anlamlı olan sukuk, borca değil, varlığa dayalı olmakla birlikte en fazla Malezya’da tercih edilmekte. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.