Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine’den WC Tadilatı Açıklaması: Gerçek Dışı Algı Oluşturuluyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, basında yer alan 24 milyon TL’lik WC tadilatı haberi sonrası açıklamalarda bulundu. Bakanlık gerçek dışı algı yaratıldığını belirtti.
Hazine’den WC Tadilatı Açıklaması: Gerçek Dışı Algı Oluşturuluyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün Sözcü’de yer alan bir haber sonrası resmi sitesinden bilgilendirmede bulundu. Haberde, Bakanlığın Dikmen yerleşkesindeki binasında bulunan tuvaletlerle ilgili 10 Haziran 2024’te ihale yapıldığı, tuvaletlerin 150 gün sürecek tadilat ile yenileneceği ve 23 milyon 933 bin lira harcanacağı iddiası yer aldı.

Sözcü’nün haberinde, Bakan Mehmet Şimşek’in genelgesinde, kamu kurumlarında 3 yıl süreyle yeni inşaat yapılmamasını istendiğine atıfta bulunuldu. Bu iddialarla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Açıklamada, “Bakanlığımızın, bir yandan tasarruf tedbirlerini açıklarken bir yandan da Tasarruf Genelgesine uymadığı gibi gerçek dışı haberlerle algı oluşturmak istendiği görülmektedir.” ifadeleri yer aldı.

17 Mayıs 2024 tarihinde yayımlanan Tasarruf Tedbirleri konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle tüm kamu kurumlarının kapsama alındığı, birçok alana ilişkin kurallar belirlendiği hatırlatılan açıklamada, genelgenin uygulanması konusunda kurumlar tarafından gerekli tedbirlerin alındığı ve uygulamanın takip edildiği bildirildi.

Genelgenin temel amacının kamuda verimliliği artırarak tasarruf sağlamak olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu yaklaşımla kamuda deprem riski hariç yeni hizmet binası satın alınması, kiralanması ve yaptırılmasına izin verilmemektedir.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

HMB: Bakım Onarım Tasarruf Kapsamı Dışında

Bakanlık ilgili açıklamasında, “Mevcut binaların ekonomik ömrünü uzatacak bakım onarımların yapılmasının hizmetin devamı için gerekliliği malumdur ve verimlilik anlayışıyla uyumludur. Dolayısıyla binaların ömrünü uzatacak bakım- onarım tasarruf genelgesinin kapsamı dışındadır.” ifadelerini kullandı.

1985 yılında faaliyete geçen Bakanlığın Dikmen yerleşkesindeki tuvalet ve müştemilat tesisatların artık hizmet veremeyecek duruma gelmeleri nedeniyle bakım onarımın yapılması zorunlu hale geldiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasının sonunda “Bu tarz çarpıtma haberlerle, Tasarruf Genelgesi sabote edilmeye çalışılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki Genelgenin uygulanması gerek kurumlarımızca gerekse Bakanlığımızca hassasiyetle takip edilmeye devam edilecektir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın