Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine’de Seyir Değişti! Bütçe Kasım’da Fazla Verdi

KKM için Kasım’da bütçeden ödeme yapılmadı. Art arda açık veren merkezi yönetim bütçesi Kasım’da 108,3 milyar TL fazla verdi. Detaylı bilgi haberde…
Hazine’de Seyir Değişti! Bütçe Kasım’da Fazla Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kasım 2022 dönemine ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri raporunu yayımladı. Eylül ayında yılın en büyük açığını veren bütçede Ekim’de de makas açılmıştı.

Bugün açıklanan rapora göre bütçede aylık bazda görülen açık devrine ara verildi. Bir önceki ay 83,3 milyar TL açık veren bütçe, Kasım’da 108,3 milyar TL fazla verdi.

11 aylık bütçe açığı ise 20,4 milyar TL olarak kayda geçti. Merkezi bütçe bir önceki yılın Kasım ayında ise 31 milyar 999 milyon TL fazla vermişti.

Kasım Ayı Bütçe
Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Bütçe Geliri Kasım’da 347,7 milyar TL Oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın raporuna göre merkezi yönetim bütçe gelirleri Kasım ayında 347,7 milyar TL olarak kaydedildi.

Kasım ayında vergi gelirleri 312,1 milyar TL, genel bütçe vergi dışı gelirleri ise 29,4 milyar TL oldu.

GCM Yatırım Banner

KKM ve BOTAŞ’a Aktarım Yapılmadı

Kur korumalı mevduat (KKM) hesapları için bu yıl bütçeden yapılan ödeme 91,57 milyar TL’de kaldı; Kasım’da ödeme yapılmadı.

Benzer şekilde Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) için de bütçeden aktarım olmadı. BOTAŞ için bu yıl bütçeden yapılan ödeme 121, 36 milyar TL’de kaldı.

Nebati: Bütçe Açığı Sene Sonunda Beklentilerin Altında Gelecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri raporu hakkında Twitter üzerinden açıklama yaptı.

Atılan adımların yansımalarının bütçe verilerinde okunduğuna dikkat çeken Nebati, Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritası olarak görülen Orta Vadeli Program’a (OVP) atıf yaptı. Sene sonunda bütçe açığının, 461,2 milyar TL’lik OVP tahmininin de altında kaydedileceğini söyledi.

Nebati, “Zorlukları üretimle, istihdamla ve büyümeyle aşacağız diyerek yola çıkmıştık. Ekonomimizi büyütüp gelirlerimizi artırarak bütçede iyileşme sağlıyoruz. Mali disiplin politikamızın çıktılarını merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerinde de somut bir şekilde görmekteyiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.