Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan BDDK Kararına Yönelik Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK’nın kredi kararına açıklık getirerek, finansal istikrar mesajı verdi. Ayrıntılar şöyle...
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan BDDK Kararına Yönelik Açıklama
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı, günün en çok konuşulan konusu olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Türk Lirası ticari kredi kullanımına getirdiği koşullar hakkında açıklama yaptı.

Bakanlıktan gelen açıklamada; söz konusu kararın 9 Haziran’da atılan adımların bir devamı niteliğinde olduğu ifade edildi.

BDDK tarafından son dönemde atılan adımlar;

  • Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilere kullandırılacak ticari nakdi kredilere yüzde 500 risk ağırlığı getirilmesi,
  • Konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi değer oranının farklılaştırılması,
  • 15 milyon TL üzerinde döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının, aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10’u aşan bağımsız denetime tabi reel sektör şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerin sınırlandırılması olarak sıralandı.

“Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir.” denilen açıklamada, tüm ekonomi kurumları ile birlikte, birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirlerin alınmaya devam edileceği duyuruldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu