Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine ve Maliye Bakanlığı Hayata Dönüş Kredisinde İçeriği Açıkladı

Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu hayata dönüş kredisine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Hayata Dönüş Kredisinde İçeriği Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısı’nın ardından depremzede esnaf ve sanatkara yönelik açıkladığı ‘hayata dönüş kredisi’ isimli destek paketinin detayları bugün kamuoyuyla paylaşıldı.

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin yarattığı enkazı kaldırmak ve deprem bölgesindeki vatandaşların yaralarını sarmak için ekonomi yönetimi birçok yeni kararını duyurdu.

Dün duyurulan karar, depremden etkilenen esnaf ve sanatkarlara yönelik oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, depremden etkilenen Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Malatya, Osmaniye illeri ve tüm ilçeleri ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların hayata dönüş kredisinden faydalanacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre sıralanan bölgelerdeki esnaflara işletme sermayesinde duyulan ihtiyaçlar için destek sağlanacak.

Bu amaçla esnaf ve sanatkarlara üst sınırı 250 bin lira olmak üzere 12 ay ödemesiz, 60 ay vadeli işletme kredisi imkanı sağlanacak. Ödeme alınmayan 12 aylık dönemin ardından taksitler 1, 3, 6 aya bölünecek.

Verilen kredideki faiz oranı yüzde 7,5 olacak, kredinin yarısı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sübvanse edilecek.

Kredi 2023’ün Sonuna Kadar Alınabilecek

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre destek paketinin kullanım koşullarında dar bir aralıkta zaman sınırı olmayacak. Kredi paketi 2023’ün sonuna kadar sürecek.

6 Şubat 2023 tarihinden önce vergi kaydı bulunan ve depremde ağır hasar alan esnaf ve sanatkarlar başvuruda bulunabilecek.

Esnaf ve sanatkarlar odası ve siciline kayıtlı şahıs firmaları için kredi verilecek. Ancak deprem işyeri alım veya destek kredisi kullanmış olanlar yeni kredi paketinden yararlanamayacak. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu