Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine Devasa Boyutta Borçlanmaya Gidiyor

Bu yıl 142,5 milyar liralık iç borçlanma planı yapan Hazine, 2024 için riski büyüttü. Gelecek yıl trilyon seviyesine çıkan borçlarla karşı karşıya kalınacak.
Hazine Devasa Boyutta Borçlanmaya Gidiyor
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonda borç dengesini kurmaya çalışan Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu yıl için yaptığı iç ve dış borçlanma planını gelecek yıl için daha da yukarıda tuttu. Kasım 2023 – Ocak 2024 dönemi için borçlanma stratejisini paylaşan Hazine ve Maliye Bakanlığının planında, 2024 için dış piyasalardan 10 milyar dolarlık borçlanmaya gidilecek. İç borçlanmada ise rakam 2,14 trilyon TL olacak.

Plana göre Bakanlık, gelecek yıl tahvil ve kira sertifikası ihraçları yoluyla uluslararası sermaye piyasalarından 10 milyar dolar karşılığında finansman sağlayacak.

Hazine’nin borçlanmada yerli para birimine yönelmesinde, nakit ve borç yönetimi dikkate alındı. Yapılan planda, oluşabilecek likidite riskinin minimum seviyeye çekilmesi için TL’ye yönelmenin doğru olacağı ve güçlü nakit rezervinin korunması gerektiğinin altı çizildi.

2023 planında dış borç miktarı 7,5 milyar dolar, iç borç ise 142,5 milyar lira olmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın