Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine Bakanlığı Emlak Sektöründe Vergi Kaçıranların Peşinde

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gayrimenkul sektöründe 200 bin mükellef üzerinde inceleme yaparak, vergi kayıp kaçağını önleme çalışmalarını genişletti.
Hazine Bakanlığı Emlak Sektöründe Vergi Kaçıranların Peşinde
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kaçakçılığı ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmeye devam ediyor. Bakanlığın Risk Analizi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir araştırma, gayrimenkul sektöründe de çok fazla kişinin usulsüzlük yaptığını ortaya koyuyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Emlak satışından veya kiralamasından elde edilen gelirin beyan dışı bırakılması sonucu oluşan vergi kayıp kaçağına ilişkin saha denetimlerimizi sürdürüyor, emlak piyasasında spekülasyon oluşturan kişilerin tespitine de hız kesmeden devam ediyoruz.” ifadesini kullanarak, konuya dair haberi aktardı.

Buna göre 2021 yılında gayrimenkul sektöründe kira gelirini eksik beyan eden veya hiç bildirmeyen 200 bin mükellef incelemeye alındı.

Bunlardan 28 bin 845 mükellefin kira gelirini hiç bildirmediği veya eksik olarak beyan ettiği sonucuna varıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın söz konusu mükellefler üzerinde saha denetimlerine başladığı açıklandı.

Geçen yıl Türkiye genelinde 5 bin 589 emlakçının ise RADAR’a takıldığı belirtildi. Ülke genelinde gayrimenkul satışı veya kira işi yapan emlakçılara yönelik yapılan araştırma sonucuna göre piyasada spekülasyon yaratan, satıştan veya kiradan elde ettiği geliri beyan dışı bırakarak vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişiler tespit edildi.

GCM Yatırım Banner

RADAR’a takılan 6 bine yakın emlakçının 683’ünün riskli olarak görüldüğü ve gereken incelemelerin Vergi Denetim Kurulu tarafından başlatıldığı aktarıldı.

Ağustos Ayında Otomotiv Sektörü İnceleme Altına Alınmıştı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada otomotiv sektörünü olumsuz etkileyen ve fahiş fiyat artışına sebep olan 100 bin kişinin tespit edildiğini duyurmuştu.

Bakan Nebati, kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmekte kararlı olduklarını, RADAR sistemi sayesinde mali ve finansal verilerin sistemsel ve detaylı analizlerini gerçekleştirdiklerini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.