Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine Bakanı Yellen’den Borç Limiti Uyarısı: Kongre’yi Uyardı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 5 Haziran’a kadar borç limitinin artırılmaması halinde, Kongre’nin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.
Hazine Bakanı Yellen’den Borç Limiti Uyarısı: Kongre’yi Uyardı
Yorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin olası bir borç temerrüdünü 5 Haziran’a kadar ertelemek için muhtemelen yeterli rezerve sahip olacağını söyledi. Bu süre sonrasında ise Kongre’nin harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye bir mektup yazan Yellen, “Kongre 5 Haziran’a kadar borç limitini yükseltmez veya askıya almazsa, Hazine’nin hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmek için yeterli kaynağa sahip olmayacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni tarih, Beyaz Saray ile kongredeki Cumhuriyetçiler arasında borç tavanını iki yıllığına yükseltmek için Cuma günü bir uzlaşma anlaşmasına varıyor gibi görünen müzakereler için çok ihtiyaç duyulan bir nefes alma alanı sağlıyor.

Yellen, Hazine’nin Haziran ayının ilk iki gününde 130 milyar dolardan fazla planlı ödeme yapacağını ve bunun kaynakları son derece düşük seviyeye çekeceğini belirtti.

Yellen sözlerini, “5 Haziran haftası boyunca Hazine’nin tahmini 92 milyar dolarlık ödeme ve transfer yapması planlanıyor. Öngörülen kaynaklarımız tüm bu yükümlülükleri yerine getirmek için yetersiz olacaktır.” ifadeleri ile sürdürdü.

Kalan kaynakların son derece düşük seviyesi, hükümetin tüm taahhütlerini yerine getirememekten kaçınmak için mevcut tüm olağanüstü önlemleri tükettiğini sözlerine ekledi.

Yellen, borç limitinin askıya alınması veya yükseltilmesi için son dakikaya kadar beklemenin iş ve tüketici güvenine ciddi zararlar verebileceğini, vergi mükellefleri için kısa vadeli borçlanma maliyetlerini artırabileceğini söyledi. ABD’nin kredi notunu olumsuz etkileyebileceğini geçmiş borç limiti çıkmazlarından öğrendiklerini anımsattı.

Yellen’ın yeni tarihi, ABD’nin kredi notuyla ilgili dünya çapında artan endişelerin ortasında geldi. Uzmanlara göre ABD’nin birkaç günlüğüne bile olsa teknik olarak temerrüde düşmesi, faiz oranlarını artırabilir ve ABD dolarına olan güveni olumsuz etkileyebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu