Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine Bakan Yardımcısı’ndan KDV’de Sadeleşme Vurgusu

Gıda ürünlerine getirilen KDV indirimi fiyatlara yansıyamaya başlarken, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan genel hedeflerden bahsetti. İşte detaylar;
Hazine Bakan Yardımcısı’ndan KDV’de Sadeleşme Vurgusu
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, AK Parti İstanbul İl Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “Ekonomi Buluşmaları” programında konuştu. Sultanbeyli’de, Sanayici ve İş İnsanları İstişare Toplantısı’nda önemli açıklamalar yapan Gürcan, Türkiye’nin 2002 yılında dünyanın en büyük 18. ekonomisi iken, şu anda 11. sıraya yükseldiğini belirtti.

İş dünyasının görüş ve önerilerini dikkate alarak şekillendirdiklerini söyleyen Bakan Yardımcısı, enflasyon ve KDV konusuna da değindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi günü duyurduğu temel gıdada yüzde 1 KDV uygulaması bugünden itibaren başladı.

Gürcan, bunun KDV indiriminin ilk adımı olduğunu söyleyerek, “Katma değer vergisinde de sadeleştirmeyi, sektör içindeki çeşitli dilimleri tek orana indirmeyi, yani yüzde 8’den alıp 18’e satmayı, 18’den alıp 8’e satmayı kaldıracak bir sistemi inşallah gerçekleştireceğiz.” ifadesini kullandı.

Hafta başında yurt içinde konuşulan en önemli konu da KDV indirimlerinin raflara ne zaman yansıyacağı ve hangi ürünleri kapsadığına dair gelişmeler oldu. Temel gıda ürünlerinde yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülen KDV oranının ardından, zincir marketler fiyatlarını güncellemeye başladı.

CarrefourSa, 42 bin ürününün fiyatını alınan karar doğrultusunda düzenledi. 20 bin gıda ürününde fiyat düzenlemesi yaptıklarını açıklayan Migros, ayrıca buna ek olarak aile bütçesine iyi gelecek yüzlerce gıda ürününü kapsayan kampanyalara devam edeceklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Zincir Mağazalar Derneği (ZMD) Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Tınastepe ise gıda dışı ürünlerde de önlem alınmasını beklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurulan denetim ekiplerinin alınan karara ters adımlar atanları tespit edeceğini ve şiddetli cezai müeyyide uygulanacağını belirtti.

Buna göre Ticaret Bakanlığı KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan işletmelere 3 ayrı konuda ceza kesebilecek. Bunlar; etikette 615 lira, haksız fiyatta 148 bin lira ve haksız ticari uygulamasında 150 bin liraya varan cezalar olarak sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.