Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TESK: KDV İndiriminin Fiyatlara Yansıması Kontrol Edilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı temel gıda ürünlerinde KDV oranının düşürülmesine, TESK’ten ilk değerlendirme geldi.
TESK: KDV İndiriminin Fiyatlara Yansıması Kontrol Edilmeli
Yorum

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı KDV indirimine dair değerlendirme yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel gıda ürünlerinde uygulanan yüzde 8’lik KDV oranının yüzde 1 seviyesine düşürüldüğünü açıkladı.

TESK Başkanı Palandöken, esnafın uzun süredir beklediği KDV indirim haberini olumlu karşıladıklarını söyledi. Gıdanın yanında temizlik ve gazlı içecek ürünlerinde de KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini belirten Palandöken, bugün alınan kararın piyasaları rahatlatacağını aktardı.

İndirimin fiyatlara yansımasını ve temel gıdada düşüş olmasını beklediklerini söyledi. Bu noktada vatandaşın Pazartesi gününden itibaren, indirimin raflara yansıyıp yansımadığını çok iyi denetlemesi gerektiğini vurguladı.

Maliyetlerin artmaya devam etmemesi halinde, bu indirimlerin hem esnafı hem de vatandaşı rahatlatacağını söyledi. Alınan kararın Hazine’de bir gelir kaybı yaratmayacağını dile getiren Palandöken, tam tersi vergi gelirlerinde artış sağlayacağını belirtti.

Toptan ve perakende satışlarındaki KDV oranının eşitlenmesiyle esnafın yükünün, dolayısıyla da kayıt dışı ekonominin azalacağına dikkat çekti. Böylece Hazine’ye gelen gelirin artacağını aktardı. Ancak söz konusu vergi indiriminin sadece temel gıdada değil, tüm gıda ürünlerinde uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu