Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine Açıkladı: Borç Stoku Aynı Seviyeyi 3. Kez Aştı

Ağustos’ta 3,6 trilyonu aşan merkezi yönetim borç stoku için Eylül sonuçları açıklandı. Son rakamlarla birlikte ilk 9 ayın toplamı ne oldu?
Hazine Açıkladı: Borç Stoku Aynı Seviyeyi 3. Kez Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Eylül 2022 dönemine ilişkin merkezi hükümet borç stoku verilerini yayımladı. Bakanlık verilerine göre borç stoku, 30 Eylül 2022 tarihi itibarıyla 3.674,7 milyar Türk lirası olarak gerçekleşti.

Borç stokunun 1.259,7 milyar lira tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsi, 2.415 milyar lira tutarındaki kısmı döviz cinsi borçlardan oluştu.

Hazine alacak stoku ise 30 Eylül 2022 tarihi itibarıyla 20,5 milyar Türk lirası oldu. Hazine alacak stoku içerisinde en yüksek pay 9 milyar lira ile Mahalli İdareler’e aitken aynı dönemde Hazine alacaklarından toplam 4,6 milyar lira tahsilat gerçekleştirildi.

Ağustos’ta borç stoku bir kez daha 3,6 trilyon lirayı aşarken bunun 1,2 milyarı Türk lirası, 2,4 milyarlık kısmı ise döviz cinsi borçlardan oluşmuştu.

2022’nin ilk sekiz ayında toplam merkezi hükümet borç stoku 26 trilyon liraya ulaşmıştı. Eylül ile birlikte toplam rakam, 29,6 milyar lira düzeyine çıktı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.